Zlínští záchranáři budou testovat v ostrém provozu elektromobil

12.04.2022 13:30

ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA ZLÍNSKÉHO KRAJE - Nový osobní elektromobil značky Volkswagen na čas rozšíří vozový park Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK). Automobil bude sloužit coby lékařský vůz v systému rendez-vous. ZZS ZK jej získá do zápůjčky na základě velmi úzké spolupráce s autorizovaným prodejcem Volkswagen, společností SAMOHÝL MOTOR a.s. Do užívání si jej převzala ZZS ZK oficiálně v úterý 12. dubna. Do ostrého provozu bude nasazen v nejbližších dnech.
„Zlínská záchranka bude jedinou zdravotnickou záchrannou službou v České republice, která bude v rámci poskytování přednemocniční neodkladné péče využívat automobil poháněný čistě elektrickou energií. Cílem projektu je zjistit, zda a za jakých podmínek by bylo možné v budoucnu zařadit elektromobily do vozového parku ZZS ZK nastálo,“ uvedl tiskový mluvčí záchranky Jakub Omelka.
„Naši řidiči v rámci tohoto projektu otestují a vyzkouší automobil v ostrém provozu a posléze nám poskytnou zpětnou vazbu. Jejich náměty, návrhy a postřehy poslouží k efektivnímu způsobu směřování dalšího vývoje využití elektromobilů zdravotnickou záchrannou službou,“ uvedl při slavnostním předání automobilu ředitel ZZS ZK Josef Valenta. „Je možné, že už v nejbližších letech se elektromobily stanou běžnou součástí našeho vozového parku. Minimálně to nemohu vyloučit. Technika, technologie a vývoj k tomu dozajista směřuje,“ doplnil Valenta.
Elektromobil Volkswagen ID.4 GTX bude nasazen do ostrého provozu během dne, v noci se bude dobíjet v garážích výjezdové základny. Nabíjení ID.4 GTX probíhá kabelem s koncovkou na 380V, na což jsou výjezdové základny připraveny. Nebylo tedy potřeba podniknout žádné stavební či jiné úpravy.
Jízdní vlastnosti, dojezd a výbavu vozu si jako první vyzkouší řidiči výjezdové základny ve Zlíně, Peroutkově nábřeží. Postupem času by jeho služeb měly využít i další řidiči výjezdových základen ZZS ZK v Otrokovicích, Slavičíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.    
Reálný dojezd elektromobilu Volkswagen ID.4 GTX1na jedno nabití se pohybuje v rozmezí 340 – 480 kilometrů. Vůz s pohonem všech kol a výkonem 220 kW (299 koní) zrychlí z 0 na 100km/h za 6,2 sekundy.    
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zdravotnická záchranná služba zlínského kraje