Zlínský kraj zavádí asistivní technologie v sociálních službách. První otočné lůžko mají ve Zborovicích

03.11.2023 09:11

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj postupně zavádí asistivní technologie v sociálních službách. Jedním z příkladů technologické inovace je lůžko s funkcí otočného roštu, které nově slouží klientům Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Zborovicích. Lůžko zkvalitní život klientům a zároveň ulehčí namáhavou práci personálu.

„Inovace v sociální oblasti jsou obrovské téma budoucnosti. Zlínský kraj od 1. srpna jako vůbec první zřídil funkci developera asistivních technologií, aby zaváděl novinky do pobytových, terénních i ambulantních sociálních služeb. Nebude tady jenom pro příspěvkové organizace kraje, ale i pro další poskytovatele služeb napříč krajem,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která odpovídá za sociální oblast.

Nové lůžko má několik polohovatelných částí a disponuje funkcí otočného roštu, který pomůže imobilním klientům s přesunem na invalidní vozík. Lůžko má také náhradní bateriový zdroj, takže dokáže fungovat i bez přívodu elektrického proudu ze sítě.

„Inovativní je lůžko také v tom, že klientovi, který na něm tráví většinu času vleže, dokážeme jednoduše změnit zorné pole. Tímpodporujeme jeho vnímání okolního prostředí. Technologie zároveň výrazně ulehčí našim zaměstnancům jejich často velmifyzicky náročnou práci,“ doplnila ředitelka Sociálních služeb Haná Alena Mazurová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj