Zlínský kraj usiluje o pořízení elektromobilů pro sociální služby

15.12.2021 14:06

ZLÍNSKÝ KRAJ – O pořízení osmi ekologicky šetrných vozidel, která pomohou provozovatelům vybraných sociálních služeb zvýšit kvalitu poskytované péče, usiluje Zlínský kraj.
„Radní schválili projektový rámec projektu EKO auta pro sociální služby Zlínského kraje řešící podobu žádosti o dotace, kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Kraj může na nákup elektromobilů získat dotaci ve výši 7,92 milionu korun, přičemž celkové náklady na pořízení osmi vozů činí 8,80 milionu korun,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

„Stávající vozidla v zapojených sociálních službách jsou často na hranici své životnosti a nutně potřebují obnovit. Pořízení elektromobilů pomůže zefektivnit činnost sociálních služeb, sníží náklady na nezbytné opravy a vysoké energetické nároky stávajících vozidel a navíc pomůžeme ochraně životního prostředí,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblasti sociálních věcí i životního prostředí.
„Prostřednictvím pořízení nových elektromobilů se také poskytovatelé sociálních služeb budou moci lépe přizpůsobit požadavkům klientů. Zajišťují jim například dovoz  obědů a nákupů, odvoz na vzdělávací a volnočasové aktivity, což je pro život klientů sociálních služeb nesmírně důležité,“ dodala náměstkyně Ančincová.

Projekt je připravován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu – prioritní osy 6 REACT-EU, a to výzvy č. 101 – Sociální infrastruktura se zvýšenou energetickou účinností. Jeho obsahem je nákup osmi elektromobilů pro příspěvkové organizace Zlínského kraje. Jedná se o jeden elektromobil pro Centrum ÁČKO, tři elektromobily pro Sociální služby pro osoby se zdravotním postižením a čtyři elektromobily pro Sociální služby Vsetín.

Vlastimil Langer
Zdroj: Zlínský kraj