Zlínský kraj uctil Památný den sokolstva

07.10.2022 15:30

ZLÍNSKÝ KRAJ – Při příležitosti Památného dne sokolstva, který připadá na 8. října, byla dnes před sídlem Zlínského kraje již potřetí v historii vyvěšena vlajka České obce sokolské. Stalo se tak za účasti zástupců sokolských žup působících na území regionu, hejtmana Radima Holiše i dalších představitelů kraje.
„Památný den sokolstva se vztahuje k události, kdy Reinhard Heydrich krátce po svém příchodu do protektorátu v roce 1941 zahájil faktickou likvidaci sokolské organizace. Zásah proti ní gradoval v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy byla zahájena Akce Sokol. Byli při ní systematicky zatýkáni členové vedení sokolské obce, žup i funkcionáři sokolských jednot,“ vysvětlil Milan Pilmajer, místostarosta T. J. Sokol Valašské Meziříčí.
Hejtman Radim Holiš vyjádřil jménem občanů i Rady Zlínského kraje úctu k vlastenecké odvaze a oběti Sokolů a také poděkoval za jejich současnou práci, především s dětmi a mládeží.
Ještě před vyvěšením vlajky České obce sokolské u Baťova mrakodrapu se konal pietní akt na Lesním hřbitově ve Zlíně, kdy hejtman Radim Holiš spolu se zástupci sokolských žup položil kytici ke hrobu parašutisty, nadporučíka in memoriam, Ivana Kolaříka. Tento rodák z Valašského Meziříčí, člen výsadku Out Distance, zemřel za tragických okolností v roce 1942 u Vizovic ve věku 22 let a vyvražděna byla i celá jeho rodina.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj