Zlínský kraj přizpůsobil plán očkování dodávce vakcín

28.01.2021 14:34

ZLÍNSKÝ KRAJ – Do Zlínského kraje bylo 27. ledna doručeno dalších 585 lahviček s vakcínou, podle plánu měl kraj obdržet 975 lahviček. „Celkem kraj od počátku vakcinace obdržel 2 535 lahviček s vakcínou, tedy 15 210 očkovacích dávek. Další průběh očkování se bude přizpůsobovat počtu doručených vakcín. Do konce února by kraj měl obdržet dalších 7 000 dávek vakcíny Pfizer a 6 800 dávek Moderny,“ informovala Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
„Jednání o dodávkách vakcín neustále probíhají a my můžeme počítat jen s tím, co do kraje skutečně doputuje. Z dodaných vakcín bylo k 27. lednu vyočkováno 10 883 dávek, přičemž druhou dávku dostalo 657 osob. Máme připravený plán očkování na příští dny. Do 5. února dokončíme očkování zájemců v pobytových sociálních službách, kde naočkujeme dalších 1 549 osob. Dál budeme očkovat již zaregistrované seniory nad 80 let, pro které uvolníme 596 dávek, 130 dávek dostanou zdravotníci a 1 912 vakcín máme rezervováno na aplikaci druhých dávek již naočkovaných osob,“ informoval dnes hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Ve Zlínském kraji je aktuálně možné se přes centrální rezervační systém registrovat do sedmi očkovacích míst v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně, Kroměříži a Valašském Meziříčí, další očkovací místo je ve Vsetíně a v Uherském Hradišti. Všechna tato místa se zájemcům o očkování nabídnou při registraci. Do systému se k 27. lednu registrovalo téměř 9 932 seniorů nad 80 let, z nich již má termín očkování 3 120 osob. Ke stejnému datu se registrovalo také 275 zdravotníků, na termín očkování tak čeká celkem 7 087 zaregistrovaných osob. Registrace je aktuálně umožněna seniorům nad 80 let a zdravotníkům.
„Rychlost očkování je závislá na dostupnosti vakcíny, té máme stále málo. Denně očkujeme v průměru 1 000 osob a jsme připraveni s pomocí praktických lékařů očkovat až 5 000 lidí denně. V minulém týdnu jsme vyzkoušeli očkování v ordinacích některých praktiků a ověřili jsme si, že převoz vakcíny do ordinací a očkování funguje bez problémů. Není tedy potřeba zřizovat velkokapacitní očkovací centra, která bychom při současných dodávkách vakcín nenaplnili. V případě potřeby jsme schopni vybudovat a otevřít velké očkovací centrum do 14 dnů. Máme nabídky od několika firem, které k tomuto účelu nabízejí své prostory. Takže připraveni jsme, jen čekáme na chvíli, kdy bude dostatek vakcín,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
Průběhem očkování a situací v krajských nemocnicích se dnes zabýval také Krizový štáb Zlínského kraje. „Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je hospitalizováno celkem 278 pacientů s koronavirem, přičemž 35 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních pacientů poklesl o 72 na standardních lůžkách a o šest na intenzivních lůžkách. V intenzivní péči ale stále zůstávají počty hospitalizovaných vysoké a k uvolňování lůžkových kapacit zatím ve větší míře nedochází. Dál také chybí v provozu nemocnic asi 400 zdravotníků s koronavirem a s jiným diagnózami,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.
O nutnosti dodržovat i nadále všechna mimořádná opatření informovala členy Krizového štábu ředitelka Krajské hygienické stanice Eva Sedláčková. „Do České republiky se dostala tzv. britská mutace koronaviru, která je podle odborníků nakažlivější. Ve Zlínském kraji nebyla zatím laboratorně potvrzena, ale v některých krajích již ano a je tedy jen otázka času, kdy se vyskytne i v našem kraji. Je potřeba i nadále dodržovat mimořádná opatření, pravidlo 3R - ruce, roušky, rozestupy - a omezení sociálních kontaktů,“ dodala ředitelka hygienické stanice.

Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj

Ilustrační foto: Archiv KNZ