Zlínský kraj přispěje milionem korun na revitalizaci Podzámecké zahrady v Kroměříži

16.09.2022 13:17

ZLÍNSKÝ KRAJ – Poskytnutí dotace ve výši jednoho milionu korun Správě Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži na revitalizaci kroměřížské Podzámecké zahrady schválilo krajské zastupitelstvo. „Dotace bude využita na vybudování odpovídající infrastruktury a strojního vybavení pro údržbu zahrady,“ sdělila Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
„Podzámecká zahrada v Kroměříži je významnou památkou našeho kraje, atraktivním turistickým cílem, ale také oblíbeným místem samotných Kroměřížanů, kteří sem často míří za aktivním i pasivním odpočinkem. Je tedy důležité, aby zahrada zůstala otevřená pro širokou veřejnost zdarma. Proto spolupracujeme s olomouckým arcibiskupstvím a finančně se podílímena její údržbě i dalším rozkvětu,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Podzámecká zahrada zdobí Kroměříž už půl tisíciletí. Díky své kompozici i zahradnímu umění je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše 64 hektarů mezi zámkem a řekou Moravou .Zahrnuje rozsáhlé, z větší části udržované travnaté plochy i unikátní sbírku stromů. Vysázeno je zde přes 200 druhů vzácných stromů z různých částí Evropy, Ameriky i Asie.
Romantický vzhled zahrady dotváří síť vodních kanálů a rybníků, řada drobných staveb i sochařská výzdoba. Po celý rok je zahrada volně přístupná veřejnosti.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj