Zlínský kraj pošle na jižní Moravu 100 tisíc korun

29.06.2021 14:50

ZLÍNSKÝ KRAJ – Peněžní podporu pro obce zasažené živelnou katastrofou na jihu Moravy schválila Rada Zlínského kraje na pondělním zasedání 28. června. „Radní schválili maximální částku, kterou může rada v rámci svých zákonných pravomocí darovat. Další pomoc zašle Zlínský kraj s ohledem na potřeby jihomoravských sousedů,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
Silné bouřky a ničivé tornádo, které udeřily ve čtvrtek 24. června, napáchaly největší škody zejména v obcích Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.
„Záběry ze zpustošených obcí nás všechny zasáhly. Proto jsme se s kolegy z rady rozhodli poslat okamžitou finanční podporu ve výši sto tisíc korun a dali jsme podnět k vytipování míst, které můžeme cíleně podpořit,“ uvedl hejtman Radim Holiš.
Do Mikulčic jezdí pomáhat hasiči ze Zlínského kraje, na místo je vždy vysláno 30 záchranářů: 20 dobrovolných a 10 profesionálních, kteří na místě odklízí suť a provizorně opravují střechy. 
S následky silného deště a větru se potýká také Zlínský kraj. Přestože nejsou tak vážné jako na jihu Moravy, Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje evidoval přes tři sta výjezdů v souvislosti s počasím. K největším škodám došlo minulý týden ve čtvrtek v okolí Luhačovic a Uherského Brodu. Několik domů skončilo bez střechy či s poškozenou krytinou.
V Luhačovicích došlo následkem silného větru k uvolnění střechy budovy domova mládeže tamní střední odborné školy, odkud bylo evakuováno 30 studentů. V Luhačovicích dokončují technické služby úklidové práce. Škody jsou na desítkách bytových a rodinných domů.

Text a foto: Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj