Zlínský kraj otevře školy jako ostatní kraje České republiky

08.04.2021 15:37

ZLÍNSKÝ KRAJ - Vedení Zlínského kraje jednalo se zástupci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje a Ministerstva zdravotnictví a dnes se dohodlo o zařazení kraje do režimu pro otevření škol ve stejné podobě, jako v ostatních částech České republiky. Školy a školská zařízení se tedy otevřou již v pondělí 12. dubna.
„Projednali jsme případné týdenní odsunutí otevření škol a dalších služeb ve Zlínském kraji. Zvážili jsme vývoj epidemické situace a dospěli k dohodě, kterou podporuje i vedení nemocnic. Chceme otevřít školy a služby v režimu, v jakém se budou od pondělí otevírat i v jiných krajích. Otevření části služeb znamená snížení migrace mezi kraji a pravidelné testování ve školách nám pomůže včas podchytit šíření nákazy ve školských kolektivech,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Ředitelé škol již byli o zahájení výuky od 12. dubna informováni. Kraj ve spolupráci s hasiči zajistil také distribuci antigenních testů do škol tak, aby se mohli žáci a studenti i zaměstnanci pravidelně testovat. „Preventivní antigenní testování bude probíhat dvakrát týdně. Tím zamezíme dalšímu nekontrolovanému šíření nákazy. Jsem ráda, že k otevření škol a školských zařízení dojde. Zajistíme tím možnost vzdělávání dětí, žáků a studentů,“ sdělila radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školstvía kultury.
V době uzavření škol fungovala veřejná doprava v prázdninovém režimu. „Od pondělí 12. dubna bude veřejná doprava fungovat již v plném režimu. V platnosti budou standardní jízdní řády autobusů a vlaků, zaměstnanci škol i žáci se tak bez problémů mohou dostat do škol,“ oznámil náměstek hejtmana Radek Doležel, zodpovědný za oblast dopravy.
„Abychom nemuseli školy a služby v brzké době zase zavírat, budeme muset i nadále dodržovat ochranná opatření. Vir jsme ještě rozhodně neporazili, epidemie nezmizela a zátěž nemocnic je stále vysoká. Kdy budeme moci přistoupit k nějakému dalšímu rozvolnění, je na zodpovědném přístupu každého z nás,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
„Hygienická stanice Zlínského kraje nově zřídila pro školy speciální krizovou linku: 725 075 168, na kterou se mohou ředitelé a zaměstnanci škol obracet sedm dní v týdnu. K dispozici jim je také speciální e-mailová adresa: skoly@khszlin.cz. Zde jim budou poskytnuty veškeré potřebné informace pro bezpečný provoz škol a školských zařízení,“ doplnila Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj