Zlínský kraj otestoval funkčnost centrálního rezervačního systému k očkování proti COVID-19

17.01.2021 09:46

ZLÍNSKÝ KRAJ – V pátek 15. ledna byl v 8 hodin ráno spuštěn Centrální rezervační systém k očkování proti COVID-19. Jeho funkčnost otestovali také zaměstnanci Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Zkušenosti se zaregistrováním do systému jsou různé. Pokoušeli jsme se zaregistrovat několik seniorů, v jednom případě registrace zabrala kvůli komplikacím téměř hodinu, v jiném případě se nám podařilo seniora zaregistrovat za necelých pět minut. Komplikace působila zejména netrpělivost při čekání na PIN kód, který přijde na zadané telefonní číslo. Při registraci to chce trpělivost, je potřeba si uvědomit, že ve stejnou chvíli se do systému přihlašují desítky lidí. Jinak je centrální rezervační systém dobře promyšlen a zadávání v něm funguje intuitivně. Není nutné se přihlásit k očkování během dneška. Očkování bude probíhat postupně tak, jak nám přichází vakcíny. To bude trvat několik týdnů,“ sdělil Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti COVID-19.

Pro bezpečné vytvoření registrace k očkování proti COVID-19 vyžaduje systém zadání telefonního čísla, na které bude zaslána SMS zpráva s jednorázovým ověřovacím PIN kódem. Po jeho zadání se systém přepojí na formulář, do kterého se vyplňuje jméno, příjmení, rodné číslo, adresa trvalého bydliště, telefonní číslo a preferované očkovací místo. Po vyplnění a odeslání registračního formuláře na zadané telefonní číslo přijde PIN2, prostřednictvím kterého si již zájemce vybírá konkrétní místo a termín očkování. V případě, že je kapacita rezervací na očkování již vyčerpána a není v době zadávání rezervace k dispozici dostatek vakcín, systém doporučí zadávajícím ověřit volnou kapacitu nejdříve za několik dní. Původní PIN2 zůstává platný, pro rezervaci již není nutné vytvářet znovu registraci a lze si přímo vybrat termín očkování na adrese: https://reservatic.com/ockovani.

Pokud si senioři nebudou s registrací vědět rady, mohou se obrátit na rodinné příslušníky. V případě, že ani toto nebude možné, mohou kontaktovat svého praktického lékaře, případně bezplatnou linku 1221. 
„Alternativou k lince 1221 bude informační telefonní linka Zlínského kraje, která bude od tohoto víkendu poskytovat seniorům informace k dalšímu postupu v případě, že se jim nepodaří zaregistrovat se do centrálního rezervačního systému,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Informační telefonní linka určená seniorům ve věku 80 a více let byl zprovozněn v sobotu 16. ledna. Pracovníci úřadu budou zájemcům k dispozici na čísle 577 043 770 o víkendu od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 9 do 16 hodin.

Na očkování proti COVID-19 se mají podílet také praktičtí lékaři. V týdnu od 18. do 22. ledna se bude testovat varianta očkování v několika ordinacích praktických lékařů, kteří by mohli očkovat své pacienty bez nutnosti registrace do centrálního rezervačního systému. Zájemci o očkování se tedy mohou obracet i na své praktické lékaře.

„Pro první registrované seniory 80 plus jsme z dodávky vakcín vyčlenili zatím vakcíny pro 500 lidí, další dodávku kraj obdrží 21. ledna. Proto prosím o trpělivost. Je předpoklad, že než se na všechny dostane, může to trvat i více než 4 týdny,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
Vlastimil Langer
Zdroj: Zlínský kraj
Ilustrační foto: Archiv KNZ