Zlínský kraj ocenil mistry tradiční rukodělné výroby

09.06.2022 07:46

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – V barokních prostorách uherskohradišťské Reduty se v úterý 7. června uskutečnilo slavnostní předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, který Rada Zlínského kraje uděluje pravidelně už od roku 2012.

„Letošními nositeli titulu se stali tvůrci Pavel Hirka ze Zlína, Soňa Kölblová z Uherského Ostrohu a Jarmila Kraváčková z Babic,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro kulturu a školství. Kromě udělení jmenovacího dekretu podpoří kraj nositele titulu i symbolickou finanční odměnou ve výši 10 tisíc korun.
 „Je to výraz poděkování za mimořádné tvůrčí schopnosti, umění a píli,“ doplnila Zuzana Fišerová s tím, že laureáti mohou označovat svoje výrobky i propagační materiály ochrannou známku garantovanou Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, které je ministerstvem kultury pověřeným Centrem péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje.

„Je třeba oceňovat a vyzdvihovat rukodělný um našich spoluobčanů, kteří udržují a předávají své zkušenosti a znalosti dalších generacím. Velmi ráda se seznámím s expozicí Slováckého muzea v Uherském Hradišti a podívám se na krásu a pestrost výrobků, které svým ojedinělým technickým způsobem vytvořili nejen letošní, ale i dřívější nositelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje,“ řekla Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje.

Během vyhlášené výzvy Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje byly letos doručeny čtyři nominace, z nichž odborná hodnotitelská komise vybrala tři nositele, kteří musí splnit předem stanovená kritéria. Jsou to například estetická hodnota výrobku, používání původních tradičních technologií či předávání dovedností dalším osobám.

Nominované osobnosti v roce 2022:

Pavel Hirka, Zlín – práce s přírodními pletivy – košíkářství, Soňa Kölblová, Uherský Ostroh – práce s textiliemi – šití a zdobení tradičního lidového oděvu, Jarmila Kraváčková, Babice – práce z textilních vláken – výšivky, Jaroslava Kvasničková, Chvalčov – práce se dřevem – truhlářské a stolařské práce, řezbářství a soustružení.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj