Zlínský kraj měl v červenci nejvíce obsazené hotely a penziony v Česku

15.08.2021 07:13

ZLÍNSKÝ KRAJ - Lidé si za dovolenkové destinace vybírají spíše menší ubytovací místa, hledají místo pro odpočinek, relaxaci a příjemné zážitky především v přírodě. To potvrzují statistiky, které v těchto dnech zveřejnil mimo jiné i rezervační systém Previo.
„Podle něho měl Zlínský kraj největší návštěvnost v rámci celé České republiky v menších a středních hotelích a penzionech, které byly obsazeny v červenci na 72 procent. Lidé si na Východní Moravě vybírali především oblast Slovácka, obsazená byla zařízení také na Valašsku,“ sdělila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

„Ubytovatelům, majitelům restaurací i všem dalším poskytovatelům služeb v cestovním ruchu ve Zlínském kraji patří velké poděkování, že přes velmi tíživou situaci, kterou cestovní ruch dlouho prochází, nevzdali své aktivity a opět otevřeli své služby hostům. Určitě se velmi pozitivně vrací, že i v minulosti cílili především na domácího návštěvníka, který se zde cítil dobře a rád zde opakovaně tráví svůj čas. Nic nejde ale samo sebou. Podnikatelé přicházejí stále s novými zážitky, službami a regionálními gastronomickými specialitami, kterými návštěvníky lákají a zpříjemňují jim pobyt, a za to jim patří velká pochvala,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub zodpovědný za oblast strategického rozvoje, územní plánování a cestovní ruch.
Náměstek také doplnil, že si všichni přejí, aby se v nadcházejícím období situace co nejdříve stabilizovala a všichni mohli v klidu pracovat a dále plánovat. Východní Morava totiž nabízí mnoho krás a zážitků také v jiných ročních obdobích než jen v létě. Je zde možné strávit krásný podzim a užít si i zimních radovánek.

Zlínský kraj v obsazenosti hotelů a penzionů předstihl oblíbené destinace, mezi něž patří například turisty vyhledávané oblasti v jižních Čechách, vinařské oblasti jižní Moravy nebo Krkonoše. Navíc si výrazně polepšil i oproti roku 2019, který ještě nebyl zasažený pandemií viru COVID-19, kdy se regionální menší a střední ubytovací zařízení zaplnila jen z 60 procent.

„Potvrzuje se trend, že Východní Morava je opravdovou dovolenkovou destinací a že lidé v ní vyhledávají menší ubytovací zařízení a především regiony, které jim nabízejí prostor pro odpočinek, relaxaci a zážitky v přírodě, a to hlavně mimo velké aglomerace. To všechno jim poskytují destinace Slovácka, Beskyd a Valašska, ale také třeba lázeňské město Luhačovice a další místa turistického regionu Východní Moravy, která postupně turisté objevují. Jsem rád, že se poskytovatelé služeb nedali situací ovlivněnou pandemií zastrašit a nabídli kvalitní služby a programy, což se jistě projeví i v budoucnu,“ sdělil Lubomír Traub.

Podrobné statistiky za červenec vydal rezervační systém Previo, který pracuje s údaji od menších a středních hotelů a penzionů, nenabízí kapacity velkých nadnárodních řetězců, které cílily v minulosti především na zahraniční klientelu a kongresovou turistiku. Největší ztráty zaznamenala hlavní metropole Praha.

„V tomto týdnu vydal přehledy o počtu hostů a přenocování ve druhém kvartálu letošního roku také Český statistický úřad. I tato čísla byla pro Zlínský kraj pozitivní. Ve druhém čtvrtletí letošního roku navštívilo Východní Moravu a současně se zde v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 89.644 hostů, tedy o 33.264 lidí více než za stejné období roku předchozího. Meziroční nárůst tak představoval 59,0 procent,“ prezentovala další fakta Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.
Text a foto: Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj