Zlínský kraj má nejméně nakažených s covid-19 v České republice

10.07.2021 07:05

ZLÍNSKÝ KRAJ – Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, kleslo ve Zlínském kraji k 6. červenci na hodnotu 2,2, což je nejméně v České republice.

„V nemocnicích Zlínského kraje také značně ubylo covid pozitivních pacientů. V Uherskohradišťské a Vsetínské nemocnici již nemají žádného pacienta s covid-19, v Kroměřížské nemocnici pečují o jednoho  covid pozitivního pacienta a v KNTB ve Zlíně o tři pacienty, z nichž žádný není na jednotce intenzivní péče. Šíření onemocnění covid-19 pomáhá zastavit očkování, které dál probíhá v osmi očkovacích centrech v kraji. Ukončené očkování má k 8. červenci 198 635 osob,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

„Celkově bylo ve Zlínském kraji aplikováno více než 462 tisíc vakcín proti covid-19. Očkovat se už mohou i děti od 12 let. Ve věkové kategorii 12 až 15 let má registraci provedenou více než tisíc osob a věřím, že to číslo poroste. Právě mezi mladými lidmi, kteří mají nejvíce vzájemných kontaktů, se nákaza šíří nejrychleji,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Zájemci o očkování proti covid-19 se mohou registrovat do nejbližšího očkovacího místa v kraji přes odkaz https://registrace.mzcr.cz/. Volné termíny na očkování jsou od 2 do 7 dnů od provedení registrace. Nově lze posunout v případě nutnosti termín druhé dávky vakcíny, a to přes linku 1221.

Očkování usnadňuje cestování. Například k cestě na Slovensko je od 9. července potřeba alespoň jedna dávka očkování, od 9. srpna pak ukončené očkování. Kategorie zemí, na které se při návratu do České republiky vážou příslušná protiepidemická opatření, upravuje takzvaný semafor, který Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje podle míry rizika nákazy. Cestovatelský semafor se mění a je vhodné sledovat informace před cestou do zahraničí i při příjezdu zpět do České republiky. Aktuální informace k cestování jsou dostupné na portálu Dovolená 2021: https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021.

„Z důvodu možného šíření nových variant viru je rozumnější příliš necestovat. Dovolenou si můžeme užít i u nás. Já například strávím dovolenou na Luhačovicku, tedy v našem kraji, kde je krásně a aspoň tak podpořím místní podnikatele,“ dodal hejtman Radim Holiš.

Informace o počtu očkovaných osob v obcích Zlínského kraje najdete tady: Microsoft Power BI.
Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj

I8lustrační foto: Archiv SNZ