Zlínský kraj hledá dobrovolníky do nemocnic a sociálních zařízení

07.12.2021 17:22

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj žádá o pomoc dobrovolníky v personálně oslabených nemocnicích a zařízeních sociálních služeb. V pracovní neschopnosti je kvůli onemocnění covid řada zaměstnanců. Do pomoci se zapojí také hasiči.  

„Nedostatek personálu hlásí aktuálně Sociální služby Vsetín, konktrétně domovy pro seniory Rožnov pro Radhoštěm, Vsetín a Valašské Meziříčí. Citelný výpadek pracovníků je také na Kroměřížsku v Sociálních službách Pačlavice,“ informovala Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.

„Lidé mohou pomáhat v kuchyni, v prádelně, se zajištěním nákupů v lékárně, s dezinfekcí ploch v provozu, drobnou údržbou nebo aktivizací klientů, to znamená, že si s nimi mohou povídat nebo třeba je vzít na procházku. Zajištěním těchto činností vytíženému personálu velmi odlehčíme,“ vyjmenovala statutární náměstkyně hejtmana zodpovědná za sociální oblast Hana Ančincová. 

Dobrovolníci se mohou hlásit nejlépe přímo do zařízení nebo svou nabídku zaslat přes formulář na webových stránkách Regionálního dobrovolnického centra: Chci být dobrovolníkem (charita.cz).

Žádost o výpomoc směřuje Zlínský kraj také na lékaře a zdravotnické pracovníky v kraji. S nabídkou pomoci se mohou obrátit na jednotlivé nemocnice nebo kontaktovat Krajský úřad Zlínského kraje, Odbor zdravotnictví. „S velkou prosbou se obracíme na lékaře a zdravotníky o dobrovolnou výpomoc ve všech pěti nemocnicích v kraji. Věříme, že se nám společně podaří odvrátit hrozící personální nouzi v těchto zařízeních a udržet dostupnost péče u hospitalizovaných pacientů, případně zajistit činnost nad rámec běžné péče v nemocnicích, jako je například očkování,“ uvedla náměstkyně hejtmana zodpovědná za zdravotnictví Olga Sehnalová.

Ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách pomohou také hasiči. „Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje uvolní pro výpomoc celkem 12 členů z řad jednotek požární ochrany obcí: čtyři pro Domov pro seniory Rožnov pod Radhoštěm, dva hasiče pro Domov pro seniory Jasenka Vsetín, tři do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, dva do Uherskohradišťské nemocnice a jednoho do zdravotnického zařízení Medical Plus v Uherském Hradišti,“ doplnila tisková mluvčí.
Vlastimil Langer
Zdroj: Zlínský kraj

Ilustrační foto: Archiv SNZ