Zlínské obchodní centrum Zlaté jablko vystavuje obří ocelové sochy

09.07.2021 14:24

ZLÍN - Unikátní výstavu Oceloví obři hostí do 28. července Zlaté jablko ve Zlíně. „Vůbec poprvé na Moravě se zde vystavuje přes dvacet velkých soch vyrobených z recyklované oceli. Návštěvníci se tak mohou potkat třeba s postavami inspirovanými známými akčními hrdiny či filmovými postavami. Připravena je i soutěž o vstupenky do Galerie ocelových figurín a další ceny,“ uvedla tisková mluvčí obchodního centra Kateřína Martykánová.

„Je překvapující, co vše se z recyklovaného šrotu dá sestavit. K vidění je sportovní automobil, ale i sochy inspirované postavami filmových a komiksových hrdinů nebo autoboti,“ přiblížil obsah výstavy Jiří Kratochvíl, ředitel Zlatého jablka.

Na výrobě figurín se podílely mezinárodní týmy a lidé z celého světa. Umělci při tvorbě stráví tisíce hodin, k sestavení soch používají například motory z automobilů, převodovky, brzdové destičky, ale i šrouby, matičky nebo ozubená kolečka. K výrobě nepoužívají těžkou techniku, figuríny vznikají za pomoci ručního svařování.

„Menší sochy do výšky cca 140 cm váží od 50 do 100 kg, středně velké sochy jsou vysoké asi 230 cm a váží mezi 300 a 500 kg. Ty největší dosahují výšky přes tři metry a váhy přes 1000 kilo. K těm patří třeba autobot vystavený ve Zlatém jablku s výškou tři metry, šířkou ramen téměř 3,5 metru a váhou okolo 700 kilogramů,“ sdělila Kateřina Martykánová.

Expozice v přízemí prodejní galerie je přístupná od 8. do 28. července po celou otevírací dobu obchodního centra, vstup je zdarma. Zároveň bude probíhat i soutěž o vstupenky do Galerie ocelových figurín a o další ceny.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: OZC Zlaté jablko