Zlínská univerzita přijímá studenty z Ukrajiny

05.04.2022 15:59

ZLÍN – Studenti z Ukrajiny, kteří utíkají ze země před válkou, přijíždějí také do Zlína. Zapojují se do výuky na zdejší univerzitě. Tak jako například pět ukrajinských dívek ze Lvova, kde studovaly na umělecké akademii. Teď se zařadily mezi studenty Fakulty multimediálních komunikací (FMK).

„Ještě donedávna žily bezstarostný studentský život. Válka jim ale všechno změnila. Vedení akademie jim nabídlo dokončit semestr na některé z evropských univerzit. Po chvilce váhání a obav nabídku nakonec přijaly,“ sdělila Petra Svěráková, tisková mluvčí zlínské univerzity.
„Jely jsme nejprve autobusem na hranice s Polskem, potom jsme musely pěšky přes hraniční přechod a dva dny jsme pak strávily v Katovicích,“ popsala Anastasiia, která se zabývá reklamní fotografií. „Nejdříve jsem vůbec nechtěla odjet, ale rodiče na tom trvali. Bydlí daleko od Lvova, až u Oděsy, dlouho jsem je neviděla. A teď vůbec nevím, co bude. Ale ve Zlíně se nám líbí, lidé se o nás starají, jsme za to velmi vděčné,“ dodala Anastasiia.

„Tady se o nás všichni starají, jsme v bezpečí. Zároveň si ale uvědomuje, že takové štěstí nemá každý, o to je těžší pomoc přijmout, jsme za to ale velmi rády,“ uvádí studentka grafického designu Mariia. „Rodina mé kamarádky je stále v Mariupolu. Jsou v krytu, nemohou vyjít na ulici, spojení je špatné. I když jsme tady, pořád myslíme na to, co se děje doma,“ řekla se smutkem v očích.

Ve Zlíně se studentky již zapojily do výuky. S tlumočením, orientací ve městě a vyřizováním dokladů jim pomáhají dobrovolníci z řad ukrajinských nebo ruských studentů zdejší univerzity.

„Pro studenty z Ukrajiny také připravujeme kurzy českého jazyka. Nabídli jsme jim rovněž ubytování a stravu na našich vysokoškolských kolejích. Již dlouhodobě spolupracujeme s několika univerzitami z Ukrajiny, nyní je spolupráce o to intenzivnější, jsme připraveni těmto studentům pomoci, jak jen to bude možné,“ prohlásil rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík.

Studentky chtějí dokončit semestr ve Zlíně. Poté by se rády vrátily domů. „Nevíme ale, zda to bude možné. Čas běží a válka stále trvá, pevně věřím, že skončí co nejdřív,“ dodala na závěr studentka Alina, která přijela i s rodiči z Charkova.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se od začátku války intenzivně zapojila do pomoci Ukrajině. Po začátku konfliktu univerzita vyvěsila ukrajinskou vlajku a zorganizovala Minutu ticha za Ukrajinu. Uspořádala také humanitární a potravinovou sbírku, studenti pomáhají v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) s hlídáním dětí, organizací a tlumočením. Studenti zorganizovali také charitativní prodej uměleckých a designerských předmětů vyrobených v ateliérech fakulty multimediálních komunikací.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně