Zlínská krajská nemocnice vyzývá dárce krve k darování vzácné tekutiny

09.07.2021 08:45

ZLÍN – Na nedostatek zásob krve upozorňuje Hematologicko-transfuzní oddělení (HTO) Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Dárce krve proto prosí, aby si naplánovali termín návštěvy v rezervačním systému prostřednictvím odkazu https://darci.bnzlin.cz - a to i v návaznosti na své letní dovolené nebo očkování proti onemocnění covid-19 – a pomohli tak nepříznivou situaci překonat,“ informoval Zdeněk Dvořák, PR specialista KNTB ve Zlíně

„Nízké stavy zásob krve máme prakticky u všech skupin. Hlavními důvody jsou zvýšená operativa, která se snaží dohnat skluz způsobený pandemií onemocnění covid-19, dovolené, na které odjela i řada našich pravidelných dárců, vliv má i očkování proti onemocnění způsobeném novým typem koronaviru, po kterém nelze darovat krev po dobu jednoho měsíce. Nedostatek krve pociťujeme i přesto, že nám dárci zachovávají přízeň a nezaznamenali jsme propad v jejich počtu ve srovnání s předchozími měsíci či stejném období v minulém roce. Budeme ale rádi, pokud ti z našich dárců, kteří k nám nyní mohou přijít, tuto možnost zvážili a co nejdříve k nám přišli. Děkujeme za to a těšíme se na ně,“ vzkázala Jana Pelková, primářka HTO.

Darovat krev v „Baťovce“ je možné každý pracovní den v čase od 6 do 9 hodin, HTO se nachází v budově číslo 9, v blízkosti parkoviště u budovy číslo 21. Před návštěvou je nutné si zaregistrovat v rezervačním systému konkrétní termín návštěvy, bez něj není možné zájemce k odběru přijmout.
„V případě potíží s rezervací jsme připravení pomoci, stačí nám zavolat na telefonní číslo 577 552 223 v každý pracovní den od 8 do 14 hodin,“ sdělila Vladimíra Jílková, vrchní sestra zlínského HTO.

Hematologicko-transfúzní oddělení „Baťovky“ má ve svém registru více než pět tisíc aktivních dárců krve a jejich počet se rok od roku zvyšuje, stejně jako počet uskutečněných odběrů. Rekordním byl v tomto ohledu rok 2020, kdy se podařilo uskutečnit 13 015 odběrů krve, o 1 607 více než v dosud rekordním roce 2019.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně