Zlínská Daňová Kobra odhalila podvody s kompenzačními bonusy za 700 tisíc korun

28.08.2020 12:01

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Krajští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality stíhají pro zvlášť závažný zločin podvod muže a ženu, kteří podávali nejrůznějším správcům daně napříč celou Českou republikou fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů určených podnikatelům ke zmírnění dopadů pandemie koronaviru.
„Podvodným jednáním si obvinění přišli na více jak 700 tisíc korun, dalších 10 milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno. V období od poloviny dubna do konce července letošního roku podali obvinění nejméně 256 fiktivních žádostí o tyto bonusy. Žena je stíhána na svobodě, na muže podal vyšetřovatel podnět na návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval,“ sdělila dnes krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.  
„Muže ve věku 38 let a jeho družku ve věku 23 let zadrželi policisté ze zlínského pohotovostního a eskortního oddělení v úterý 25. srpna v brzkých ranních hodinách v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou, v němž oba společně bydlí. Při domovní prohlídce krajští kriminalisté zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny byly posílány na finanční správu,“ popsala zákrok mluvčí.

Obvinění si tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje a bez jejich vědomí pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů. Tyto bonusy poskytuje stát v rámci stanoveného kompenzačního programu osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání bylo v důsledku pandemie koronaviru úplně či částečně utlumeno.

„Kriminalisté v průběhu prověřování zjistili, že obvinění používali řadu účelově založených bankovních účtů a taktéž účelově založených e-mailových adres, to vše bez vědomí subjektů, jejichž identita byla zneužita. Peníze získané podvodným jednáním z větší části končily na osobním herním účtu obviněného nebo je obvinění použili k úhradě běžných potřeb,“ dodala Lenka Javorková.   

Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení začátkem července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj, o pár dnů později pak podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad.
„Vyšetřovatel muže i ženu v úterý obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Obvinění se části trestné činnosti dopouštěli i v období, kdy byl na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Za podvod jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do 10 let,“ dodala Lenka Javorková.   
Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv KNZ