Zlín prodlužuje unikátní expozici Zlínská zrcadla

19.03.2023 09:23

ZLÍN - V sadě Svobody bude ještě nejméně jeden rok k vidění multimediální expozice Zlínská zrcadla. Projekt vznikl loni k 700. výročí od první zmínky o Zlínu a svým pojetím patří k technologickým unikátům. Dohromady spojuje encyklopedii, film a prostorovou instalaci zrcadel doplněných zvukovou kompozicí.
„Jsem velmi ráda, že se město rozhodlo pro realizaci a pokračování takto unikátní expozice, která mapuje historii Zlína včetně historické etapy před příchodem továrníka Tomáše Bati. Doposud ucelená prezentace historie sídla a jeho obyvatel ve městě chyběla. Současně oceňuji doprovodné aktivity v podobě edukačního programu, který je zaměřený nejen na historii a současnost Zlína, ale především rozvíjí fantazii a podněcuje také ke vzájemnému pochopení, empatii a vyjadřování vlastních názorů,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Martina Hladíková.
První ze tří instalací pracuje s osobitým pohledem spisovatele Pavla Kosatíka na vývoj města a jeho okolí. Podle tvůrců ze studia Loom on the Moon a by PINK pod vedením Martina Hejla vznikl mezigenerační dialog mezi textem a obrazem, který je chvílemi v souzvuku nebo v kontrastu.
Kromě této části jsou v zámeckém parku ještě dvě další instalace. Imersní film je audiovizuálním zážitkem, jenž umožňuje prožít zásadní historické, ale i některé současné okamžiky Zlína. Jde o malovanou animaci, která se chová ke každému okénku filmu jako k obrazu. Pro diváky se tak jedná o zajímavé optické divadlo.
„Třetí prostorovou instalací jsou zrcadla Zlína. Tvůrci je popisují jako lyrickou konstelaci tekutých tvarů poeticky rozmístěných mezi nejkrásnější stromy parku. Duší této instalace je zvuková kompozice, která oslavuje čas, střídání ročních období, momenty rovnodennosti, slunovraty a zároveň funguje jako překvapivý sluneční kalendář nebo orloj,“ doplnil Tmáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
Podkladem pro skladby, které zní parkem, bylo pečlivé mapování a studium zvuku zvonů ve zvonicích Zlínského kraje. Parkem se tak linou vibrace zvonoviny a vytvářejí zmenšený geografický otisk Zlínska.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Magistrát města Zlína