Zlín má digitální dvojče. Oslavíte s ním výročí univerzity

05.05.2021 08:08

ZLÍN - K dvacátému výročí založení si Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) nadělila netradiční dárek – unikátní microsite s názvem https://jenamdvacet.cz/, která mapuje příběh jejího vývoje a ukazuje, jak tato instituce změnila tvář celého města.
„Na první pohled zaujme hlavně svým designovým zpracováním. Širší centrum města je zde zachyceno ve 3D grafice v reálném čase bez nutnosti jakékoliv instalace. Díky tomu lze na první pohled poznat nejznámější zlínské dominanty. A zejména univerzitní budovy.
V atraktivní formě se však skrývá neméně podstatný obsah. Návštěvník stránky si může volně v map najít ty nejdůležitější body z historie univerzity nebo může zvolit pohodlnější  tzv. okružní jízdu,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Petra Svěráková.
„Vytvořili jsme texty o historii univerzity a shromáždili rozsáhlou galerii archivních fotografií. Ty se nám podařilo díky dlouhodobé spolupráci s Českou televizí doplnit o reportáže z televizního archivu. Takto jsme zpracovali některé z mnoha důležitých momentů a milníků, které od roku 2001 do dnešní doby tvořily a tvoří to, čím naše univerzita je,“ popsala kancléřka Andrea Kadlčíková. 
„Bohužel nemůžeme letos naše významné výročí kvůli pandemické situaci oslavit tak, jak bychom chtěli, proto se chceme o naši radost s veřejností podělit alespoň touto digitální formou. Byť je naše univerzita mladá, za dvacet let se toho zde událo tolik, že by bylo škoda se o tento příběh nepodělit,“ uvedl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. „Pevně věříme, že se budeme moci na podzim setkat s kolegy a studenty UTB v nově rekonstruované univerzitní aule,“ dodal rektor.
Design a kódování stránky je výsledkem mnohahodinové práce absolventů univerzity Pavla Nováka a Michala Ščuglíka. „Ačkoli slovo microsite evokuje něco malého, v tomto případě to nemůže být snad ani dále od pravdy. Vymodelování města zabralo více než tisíc hodin. Některé složitější budovy, například Fakultu aplikované informatiky, jsem pro správné zobrazení na webu připravoval skoro dva týdny,“ ilustroval Pavel Novák náročnost prací. Oba úspěšní absolventi Fakulty multimediálních komunikací budou v následujícím akademickém roce předávat své znalosti jako pedagogové v nově vzniklé specializaci Game design na této fakultě.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně si letos připomíná 20 let od svého založení.  Byla zřízena k 1. lednu 2001 vyčleněním Fakulty technologické, Fakulty managementu a ekonomiky a Kolejí a menz z VUT Brno. Zákon o jejím zřízení podepsal tehdejší prezident Václav Havel v listopadu roku 2000. Slavnostní inaugurace univerzity a jejího prvního rektora prof. Petra Sáhy se konala 16. května 2001.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati Zlín