Zlín Film Festival slavnostně vyhlásil vítězné filmy

16.09.2021 07:05

ZLÍN – 61. ročník zlínského Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež skončil. „Celkem se v době jeho konání od 9. do 15. září v soutěžních kategoriích promítlo 125 filmů. Z nich porota vybrala a ocenila ty nejlepší – Zlaté střevíčky získaly norský snímek Supersestry!, iránský Školní poklad, brazilský film Valentina a animovaný snímek Zvuky spozalúky. Zvláštní cenou pak porota ocenila český animovaný film Myši patří do nebe. Tématem letošního festivalu byla Literatura ve filmu,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.
Sedm dní plných filmů i doprovodného programu, kterými ve druhé, podzimní části festivalu ožil celý Zlín, je pro tento rok minulostí. Zlín Film Festival zakončil ve středu 15. září slavnostní galavečer za přítomnosti kamer České televize. Zlaté střevíčky tady převzali tvůrci oceněných filmů.

Mám velkou radost, že navzdory všem nástrahám osudu náš festival stále žije a hledá si nové cesty, jak se dostat ke svým divákům. A věřím, že tak jako film dokáže adaptovat velké literární předlohy, i my se dokážeme vždy adaptovat v nových podmínkách, i když to není lehké,“ vyzdvihl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Zlatý střevíček za mimořádný přínos českému filmu převzal herec Ondřej Vetchý. „Když se dozvíte, že vám někde chtějí dát cenu, je ten první pocit samozřejmě hezký. Jelikož se ale jedná o cenu za delší časový úsek, začnete hned přemýšlet o tom, proč byste ji měl získat zrovna vy a ne někdo jiný,“ reagoval Ondřej Vetchý a dodal:“ Navíc všechna ocenění mají hodnotu především v okamžik, kdy se to dozvíte a pak když cenu přebíráte. Myslím, že ten večer dává té ceně hlavní smysl. Zpětné vazby a reflexe si vždy velmi vážím, ale nijak je nepřeceňuji. Protože je to rozhodnutí subjektivní.“

Hollywoodský producent Bill Gerber převzal v rámci své návštěvy Cenu prezidenta festivalu. Do Zlína zavítala i řada dalších filmových osobností – režiséři Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Barbara Kronenberg, producent Petr Oukropec, Sarah Doignon, kulturní atašé a zástupkyně ředitele Francouzského institutu, herec Ivan Shvedoff i letošní Young Stars Veronika Divišová a Oskar Hes.

Herečky Anna Geislerová a Klára Issová odhalily své hvězdy na chodníku slávy na prostranství před Velkým kinem. Uvedení řady filmů se účastnily delegace tvůrců – například ke snímkům Sami, Joe a já, Přes hranici, Město, Spící město, Francisca, Spaceboy, Jak jsem chodil s Amber, Zoufalky nebo Malé baletky.

Na festival se akreditovalo 2 300hostů. „Do kina na filmové projekce zavítalo kolem 11 tisíc diváků, doprovodný program přilákal do festivalových lokací podle našich odhadů na 70 tisíc zlínských i mimozlínských návštěvníků,“ přiblížila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

Těší nás, že si lidé našli cestu do kina, v kinosálech jsme přivítali i žáky 18 škol. Oproti minulému roku jsme naplnili i kapacitu všech filmových workshopů určených pro školní kolektivy,“ uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. „Kromě toho ale mají školy z celé České republiky možnost sledovat vybrané filmy online. Zapojilo se 43 převážně mimozlínských škol, ve kterých se uskutečnilo více než 180online projekcí. Zhlédnout filmy online lze i po skončení festivalu až do 17. září.“

Tradiční součástí programu byla aukce Salonu filmových klapek. Letošní 24. ročník dosáhl rekordního výsledku. Za 125 umělecky ztvárněných klapek dali letos dražitelé celkem 2752 tisíc Kč. Z výtěžku Nadační fond Filmtalent Zlín podpoří 31 projektů mladých filmových tvůrců.

Zlín Film Festival byl také svědkem oslav 90 let od založení Barrandov Studia. Jejich součástí byl koncert Filmové melodie Ondřeje Soukupa nebo výstava unikátních kostýmů z filmů a pohádek.

Novinkou je od 61. ročníku spolupráce s charitativním partnerem, kterým je Patron dětí. Charitativní projekt Nadace Sirius chce návštěvníky Zlín Film Festivalu upozornit na příběhy dětí ze znevýhodněných rodin.

Poslední část Zlín Film Festivalu se odehraje od 24. do 26. září v podobě Mikulovských ozvěn. Organizátoři také oznámili termín, kdy by se měl uskutečnit 62. Zlín Film Festival – od 26. května do 1. června 2022. Více na www.zlinfest.cz

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlín Film Festival