Zlin Design Week 2023 již za pár dnů. Hlavním tématem je Design pro všechny

30.04.2023 09:32

ZLÍN - Týdenní festival propojující designéry, firmy a milovníky designu, Zlin Design Week, se po celém městě uskuteční letos od 3. do 10. května. Součástí devátého ročníku budou odborné konference, výstavy, módní show, venkovní instalace, workshopy a také mezinárodní soutěž pro designéry do 30 let Best in Design. Tématem bude princip univerzálního designu – Design pro všechny, tato myšlenka se bude prolínat celým festivalovým týdnem.
„Konference Zlin Design Week se uskuteční 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – tedy na místě i online. Prostřednictvím přednášek, panelových diskusí i workshopů nabídne pohled na téma inkluzivního designu z různých úhlů. Pozvaní hosté se ve svých prezentacích podělí o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti ze svých projektů,“ uvedla Petra Svěráková, tisková mluvčí univerzity.
Jeden z hlavních řečníků míří doslova ke hvězdám. Je jím průmyslový designér Nima Shahinian, jediný norský kandidát na astronauta. Do vesmíru bude cestovat s lidmi s pohybovým omezením. Téma univerzálního designu je mu blízké ve všech ohledech. Už ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, jejíž spirálovitý tvar umožňuje „trefit se“ bez ohledu na způsob zasunutí zástrčky. A tak je vhodná zejména pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem. Designér navrhl také nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a je součástí experimentálního programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru.
„Cokoliv okolo vesmíru lidi odjakživa fascinovalo a přirozeně přitahovalo jejich pozornost. Rád bych však mluvil nejen o tom, jaké to je být designérem-astronautem, ale především o univerzálním designu jako způsobu myšlení, který bychom si měli všichni osvojit, a jak posouvání hranic ve vesmíru může přinést nové poznatky a technologie a ovlivnit každodenní život zde na Zemi,“ řekl designér Nima Shahinian.
„Skrze poznávání extrémních situací s lidmi, kteří již nějaké omezení zažívají, se totiž můžeme naučit hodně o tom, jak přenášet tyto funkční principy na produkty a služby, které denně využíváme. Astronaut není kariéra sama o sobě. Aby se člověk mohl stát astronautem, musí splnit řadu předpokladů, které odpovídají požadavkům konkrétní mise. V této době je zřejmě dobrý čas na dovednosti spojené s designem a kreativním přístupem k řešení problémů. Proto je pro mě jako pro designéra představa vést design výzkum ve vesmíru ohromně lákavá a obohacující,“ dodal designér.
O své zkušenosti s přístupným designem se na konferenci dále podělí Raquel Marcos – architektka a umělkyně, členka španělské skupiny Equal Saree. Jejím tématem je gender a diverzita v urbanismu a jejím záměrem je navrhovat veřejné prostory tak, aby fungovaly pro různé věkové, kulturní i genderové skupiny.
Na konferenci vystoupí také průmyslová designérka Anna Correia de Barrosz Portugalska. Ve své práci se snaží propojit inkluzivní design, stárnutí, chronická onemocnění, zdravotní postižení i design a emoce. V současné době navrhuje aplikaci o sexuálním zdraví.
Festival Zlin Design Week nabídne vedle konference také doprovodné akce. Výstava Design pro všechny o zapojení univerzálního designu do našich životů zprostředkuje příklady konkrétních řešení, jejich důležitost a dopady na veřejný sektor. Budou představeni finalisté 14. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design a zároveň proběhne módní show, která odprezentuje tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky této soutěže.
„Během celého týdne se budou konat komentované prohlídky, zájemci se mohou zúčastnit různých kreativních workshopů a dílen. Nebude chybět ani pop-up shop českých a slovenských značek, několik diskusních akcí pořádaných v rámci platformy Design Kantýna a speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně ve spolupráci s partnery festivalu nebo dalšími designéry,“ dodala univerzitní mluvčí.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (archiv Fashion)