Zima je u konce, výkony silničářů byly průměrné

15.04.2022 11:20

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ředitelství silnic Zlínského kraje má k dispozici souhrnné výsledky zimní údržby silnic II. a III. třídy v kraji za celé uplynulé zimní období 2021/2022. Výkony silničářů se příliš nelišily od dlouhodobějších průměrů. Náklady se však vlivem rostoucích cen zvyšují a překonaly sto milionů korun.
„ Období zimní údržby silnic skončilo. Silničáři už téměř ze všech sypačů odmontovali radlice a mechanismy pro rozmetání posypových materiálů a přestavěli vozidla pro letní použití,“ informoval tiskový pracovník ŘSZK Vojtěch Cekota.
Ze čtyř okresních společností Správa a údržba silnic odešly do účtárny Ředitelství silnic Zlínského kraje faktury za zajišťování zimní údržby krajských silnic. Po jejich zúčtování je zřejmé, že uplynulá zima vyžadovala na silnicích víceméně obvyklé množství zásahů v podobě pluhování a posypu, jak to odpovídá průměrům z minulých pěti nebo deseti let.
Zima tedy byla slabší než ta před rokem, která byla mimořádně náročná (132 milionů korun). Přesto fakturované částky za poslední zimní údržbu krajských silnic přesáhly úroveň stovky milionů korun.
„Výkony byly průměrné nebo i o něco málo nižší, ceny se však vlivem inflace postupně zvyšují a celkové náklady rostou. Roční průměr se za posledních pět let blíží ke 100 milionům korun, což je významná část provozního příspěvku, který každoročně dostáváme od Zlínského kraje," poznamenal ředitel ŘSZK Bronislav Malý.
Vlastimil Langer
Zdroj: Ředitelství silnic Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ