Ženy na Vsetínsku za úplatu zajišťovaly falešné očkovací certifikáty

05.01.2022 11:08

VSETÍNSKO - Falešné certifikáty o provedeném očkování proti nemoci Covid 19 vystavily v loňském roce dvě ženy na Vsetínsku nejméně 74 zájemcům. Za tuto činnost jim hrozí několikaleté vězení.
 Komisař oddělení obecné kriminality vsetínského územního odboru zahájil v prosinci loňského roku trestní stíhání čtyř žen, které se podílely na zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti nemoci Covid19.
„Dvě ženy, které si zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát bez očkování, jsou podezřelé ze spáchání trestných činů přijetí úplatku (trestní sazba až 5 let) a padělání a pozměnění veřejné listiny (až 3 roky). Další dvě osoby pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by uvedené očkování fyzicky podstoupili. Obě jsou také obviněny ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku (až 4 roky) a vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, také z poškození cizí věci (až 1 rok),“ informoval mluvčí Policie Zlínského kraje Petr Jaroš.
Ženy tuto činnost prováděly nejméně od září loňského roku a certifikát tak získalo minimálně 74 lidí napříč republikou. Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté.
„Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců. Jedna z pracovnic za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala,“ dodal Jaroš.

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ