Žena ze Zlínska naletěla na „výhodnou“ investici a přišla téměř o milion

12.04.2023 14:34

ZLÍNSKO - Policisté z oddělené hospodářské kriminality ze Zlína přijali včera trestní oznámení od šestapadesátileté ženy z obce u Zlína, která přišla v posledních dnech o téměř milion korun kvůli nevhodné investici. Podvodníkovi hrozí až osmiletý kriminál.
„Žena uviděla začátkem března na sociální síti reklamu, v níž vystupoval pan prezident, který lákal občany této země k výhodnému investování do elektrické energie. V prostředí sociální sítě se zaregistrovala jako zájemce a uvedla svoje telefonní číslo,“ uvedla Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Následně jí začala volat různá telefonní čísla. Jeden z hovorů přijala. Na základě instrukcí si nainstalovala aplikaci AnyDesk, která umožňuje cizím lidem vzdálený přístup do jiného počítače a poslala nejprve necelých pět tisíc jako investici.
„Nato si nainstalovala další aplikaci a zřídila zahraniční účet pro investování. Na tomto účtu sledovala nárůst svých finančních prostředků, což ji utvrdilo v bezpečném investování. Muž ženu přesvědčil, ať si vezme půjčku ve výši půl milionu korun, kterou během týdne zhodnotí a peníze hned vybere. To žena učinila a poté poslala ze svého dalšího účtu téměř tři sta tisíc korun. Aby bylo možné peníze vybrat, bylo nutné zaslat dalších 135 tisíc korun. Muž ženu neustále přesvědčoval o tom, že jsou peníze na cestě. Žena mu už ale nevěřila a obrátila se na policii,“ sdělila mluvčí.
Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí pachateli v případě jeho vypátrání až osmiletý trest odnětí svobody.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje