Žena z Kroměřížska poslala údajnému americkému vojákovi dva miliony korun

10.03.2021 13:35

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížští kriminalisté přijali v úterý 9. března oznámení od pětašedesátileté ženy z Kroměříže, kterou v březnu 2019 přes její e-mail oslovil neznámý muž jenž o sobě tvrdil, že je americký voják v současné době sloužící v Iráku a v armádě působí bezmála třicet let. Dále uvedl, že je vysokoškolák, má třiapadesát let a je vdovec.
„Zároveň ženě nabídl přátelství a poslal jí svou fotografii. Poté si dvojice vyměnila několik e-mailů, ve kterých voják projevoval o ženu vážný zájem a vyznal jí lásku. Zhruba po měsíční korespondenci jí napsal, že je právě ve válečné zóně a pokud se za dva dny neozve, tak zemřel. Další e-mail však dorazil. Voják psal, že za tuto misi dostane devět a půl milionu dolarů, které jí chce poslat přes anglického agenta. Potřeboval ale zaslat agentovi peníze na clo,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Žena tak podle policistky postupně ve třech splátkách zaplatila sto padesát tisíc korun. Potom se voják na několik měsíců odmlčel. Loni ji však zkontaktoval znovu. Psal, že jeho právník peníze za misi převedl do banky a chtěl její osobní údaje. Z banky jí pak přišel mail s ofocenou kopií šeku na její jméno s částkou devět a půl milionu dolarů. Následně banka požadovala vyplnit různé dokumenty potřebné k založení účtu a také kopii občanského průkazu. Poté jí z banky přišel odkaz k účtu na její jméno včetně hesla a PINu.
„Banka pak požadovala ještě zaplacení poplatků za pojištění a daň z převodu. Na účtu se sice uvedená částka nacházela, nešlo s ní ale nijak manipulovat. Během loňského roku pak ženě z banky přicházely dokumenty v angličtině, kterým nerozuměla, a také požadavky k zaplacení certifikátů potřebných k převodu peněz. Jednalo se o platby v řádech desítek tisíc korun. Žena tak postupně přišla o bezmála dva miliony korun,“ řekla Simona Kyšnerová.
Pachatel se tímto jednáním dopustil trestného činu podvodu, za což mu hrozí až osmileté vězení.  Bohužel se nejedná o ojedinělý případ, kriminalisté obdobné skutky prověřují několikrát za rok. 
Na závěr přidala policejní mluvčí radu: „Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky“.

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv SNZ