Žena chtěla prodat oblečení za devadesát korun, přišla o sto tisíc

06.04.2022 08:47

ZLÍNSKO - Zlínští policisté se od víkendu zabývají dvěma případy, při nichž přišly ženy o peníze při obchodování s použitým oblečením na internetu.
„V obou případech nabízely ženy na prodej oblečení prostřednictvím aplikace, která je volně ke stažení na internetu. Ve stejný den obdržely v aplikaci informaci o tom, že oblečení je prodané. Oběma potom přišla přímo v chatu uvnitř aplikace zpráva od kupujícího s žádostí, aby nadále komunikovali prostřednictvím emailu,“ sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Obě ženy s tím souhlasily a přihlásily se do svého emailu. Tam jim přišel odkaz do internetového bankovnictví a následně naprosto nepochopitelně žádost o vyplnění čísla platební karty, což učinily.
„Po pár hodinách obě zjistily, že se jim z jejich bankovního účtu někdo pokusil strhnout různě vysoké finanční částky. U jedné ženy se jedná o částku více než 74 tisíce korun, u druhé potom bezmála 100 tisíc korun. U jedné z nich se dokonce neznámý pachatel pokusil požádat o úvěr ve výši 24 tisíce korun, naštěstí neúspěšně, nicméně jí v důsledku výběrů zablokovali účet,“ informovala policistka.
Policisté oba případy prověřují jako podezření ze spáchání trestného činu podvod. Za ten hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.
Případným zájemcům o obchodování prostřednictvím různých aplikací na internetu kriminalisté radi: „Veďte komunikaci zásadně uvnitř aplikace. Většina těchto aplikací chrání svoje kupující i prodávající a zavazuje se případnou vzniklou škodu uhradit. Chraňte si svoje platební údaje i hesla do bankovních aplikací“.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje