Zemřel legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund

03.12.2021 07:05

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve věku 102 let zemřel ve středu 1. prosince legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Společně se svým spolužákem z vysoké školy a kamarádem Jiřím Hanzelkou společně procestovali více než stovku zemí po celém světě a o svých cestách napsali řadu knih a natočili dokumentární filmy včetně celovečerních.
„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí pana Miroslava Zikmunda. Zlínský kraj v něm ztrácí jednu ze svých největších osobností, která oslovila a ovlivnila hned několik generací čtenářů i diváků. Dílo a odkaz pana Zikmunda díky tomu zůstávají nesmrtelné,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Miroslav Zikmund prožil většinu svého života ve Zlíně. Je držitelem ocenění Osobnost Zlínského kraje a také Záslužného vyznamenání 1. stupně, které mu v roce 2008 udělil Zlínský kraj. Archiv cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, cesty této legendární dvojice zároveň připomíná v jedné ze svých stálých expozic.
Vlastimil Langer
Zdroj: Zlínský kraj
Foto: Archiv SNZ