Zdravotníci testovali koloběžky jako možné rehabilitační pomůcky

16.06.2021 07:07

ZLÍN - Koloběžka může sloužit nejen jako dopravní prostředek, ale i jako účinná pomůcka při zdravotní rehabilitaci. Přesvědčili se o tom zdravotníci, kteří se zúčastnili semináře na toto téma, který uspořádala Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB). Seznámili se přitom nejen s teorií, ale také praktickými účinky jízdy.
„S využitím koloběžek k rehabilitaci jsem se seznámil v Lázních Darkov, kde jsem také působil. Tam využívají například v rámci programů pro pacienty s Parkinsonovou chorobou či při obtížích s hybností páteře i celého těla. Výsledky mě zaujaly a jsem přesvědčen o tom, že bychom koloběžky mohli využít i v naší nemocnici,“ prohlásil Michal Filip, předseda představenstva KNTB.
„Jde určitě o zajímavý nápad, a jak během semináře zaznělo, může jít o účinnou metodu v péči o konkrétní pacienty. Jsem určitě pro to zavést tuhle metodu i u nás,“ konstatoval po semináři Pavol Skalka, primář Rehabilitačního oddělení zlínské nemocnice.
První výzkumy možného využití koloběžek při rehabilitaci začaly ve světě před dvanácti roky, Česká republika se připojila o sedm let později. Dnes je pevnou součástí řady rehabilitačních programů a využívá se také jako účinný prostředek ke snižování nadváhy, a to i u dětí. „Koloběžka je vhodnou náhradou zaběhlých cardio aktivit jako jsou běh nebo jízda na kole. Ve srovnání s kolem má i jednu podstatnou výhodu. Zatímco jízda na kolezkracuje svaly, koloběžka je při správném provedení pohybu prodlužuje,“ upozornil Tomáš Dohnal, odborný lektor semináře.
Jízda na koloběžce představuje při správném provedení zdravý komplexní pohyb, při kterém jsou velmi efektivně posilovány největší svalové skupiny. Posiluje a tvaruje svaly dolních končetin, zpevňuje hýžďové, břišní a boční zádové svaly společně se stabilizačním systémem páteře, a tím dochází k ovlivnění a kompenzací svalových dysbalancí.„Koloběh se proto osvědčil jako vhodné kompenzační cvičení a je často využívaný i jako poúrazová terapie,“ doplnil Petr Neugebauer, obchodní ředitel společnosti, která na zlínský seminář zapůjčila koloběžky.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati