Zdobení perníčků, pečení mazanců i lidové tradice ve Velkých Karlovicích

14.04.2022 13:09

VELKÉ KARLOVICE – Období Velikonoc tradičně bývá příležitostí navštívit různé tematické akce a připomenout si staré lidové tradice. Několik akcí chystá na velikonoční svátky také Resort Valachy ve Velkých Karlovicích.

„V pátek 15. dubna jsou zváni milovníci pečení do hotelu Galik na nový kurz pečení velikonočních mazanců a vánoček. Přípravu tohoto oblíbeného sladkého pečiva si zájemci osvojí pod vedením hlavní pekařky a cukrářky Resortu Valachy Pavly Stoklasové, která zde pravidelně vede také oblíbené kurzy pečení frgálů. Na oba termíny - od 10 hodin i od 15 hodin - zbývají poslední volná místa,“ uvedla tisková mluvčí resortu Valachy Martina Žáčková.

V sobotu 16. dubna se v hotelu Horal chystá tematický program Velikonoční tradice na Valašsku. Od 12 do 17 hodin tu budou připraveny ukázky lidových tradic a řemesel. Návštěvníci uvidí a mohou si vyzkoušet broušení skla, vyřezávání ze dřeva s karlovickým řezbářem Tomášem Dujkou, drátkování a malování vajíček s Pavlou Gáškovou, pletení tatarů s valašskými chlapci Mikušovými, výrobu svíček nebo zdobení velikonočních perníčků. Během odpoledne atmosféru zpříjemní dětský folklórní soubor Kyčera s dětskou cimbálovkou, který také předvede, jak si dříve hrávaly děti na Valašsku.

„Ve Valašské hospůdce hotelu Horal se budou od čtvrtka až do pondělí servírovat novinky sezónního menu a k tomu navíc i jarní speciality. Denně bude součástí poledního menu jiný pokrm z jehněčího, telecího či srnčího masa, po celé svátky bude v nabídce králičí hřbet ve slanině a tymiánový koláček s ovčím sýrem,“ dodala Žáčková.

V neděli 17. dubna se koná v Bistru Razula Kurz pečení pizzy, který je oblíbenou zábavou zejména pro rodiče s dětmi. Bistro Razula je vyhlášené vynikající pizzou a zájemci se mohou naučit její výrobu pod vedením šéfkuchaře Josefa Tydlačky. Po kurzu si od 11 do 15 hodin ještě mohou zájemci v bistru vyzkoušet zdobení perníčků s pekařkou Resortu Valachy Pavlou Stoklasovou.

Nedělní večer zpříjemní ve Valašské hospůdce hotelu Horal cimbál. Atmosféru posezení podbarví od 19 do 22 hodin.

Doprovodné programy ve Velkých Karlovicích chystají na neděli 17. dubna také Karlovské muzeum a informační centrum Zvonice na hoře Soláň. U Karlovského muzea bude od 9 do 15 hodin Velikonoční řemeslný jarmark, na něj od 13 hodin naváže ve Zvonici Soláň Velikonoční neděle s ukázkami zdobení kraslic, pletení pomlázek a pečení velikonočních dobrot za doprovodu cimbálové muziky Soláň.

Kdo by si chtěl návštěvu velikonočních akcí zpříjemnit odpočinkem, může zavítat do termálních bazénů karlovického relaxačního centra Wellness Horal. Otevřeno bude i o svátcích, a to včetně Velikonočního pondělí od 9:30 do 21:30 hodin.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Resort Valachy