Zastupitelstvo schválilo řadu dotací, zabývalo se i případem Bečva

18.02.2021 11:45

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zastupitelé Zlínského kraje schválili 15. února řadu dotací, např. na podporu Horské služby ČR a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, na mládež a sport, na činnost záchranných stanic volně žijících živočichů apod. Projednali zprávu o hospodaření nemocnic Zlínského kraje i otázky týkající se investičního záměru Nová krajská Baťova nemocnice. „Vedení kraje stále zkoumá studie a analýzy k učinění definitivního rozhodnutí, jak s tímto záměrem zděděným po předchozím vedení kraje naloží. Podle hejtmana Radima Holiše bude na dubnovém zasedání zastupitelstva podrobně prezentováno, jaké investice hodlá Zlínský kraj neprodleně realizovat v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně s ohledem na špatný technický stav některých objektů,“ informovala Helena Mráčková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.  
V bodě Různé krajští radní informovali o tom, co je nového v případu Bečva. Hejtman Radim Holiš prezentoval očkovací strategii Zlínského kraje a přednesl také aktuální informace k nouzovému stavu.  
Vedoucí Odboru stavebního řádu a životního prostředí Alena Miklová vysvětlila, co může krajský úřad ze své pozice činit a co činí v případu otrávených ryb na řece Bečvě. Správní řízení, která ve věci probíhají, nejsou veřejná a nejsou ani ukončena. Náměstkyně pro životní prostředí Hana Ančincová řekla, že je třeba striktně rozdělovat politickou a faktickou rovinu této kauzy. Zastupitel Richard Kreml poděkoval vedení kraje i krajského úřadu za to, že se prověřování případu chopilo s chladnou hlavou.
Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek podotkl, že hledání viníka v rámci procesních kroků bude velmi složité už vzhledem k tomu, že chybí provázanost s krizovým řízením a „legislativa je děravá jako řešeto“. Zároveň připomněl, že město Valašské Meziříčí už jednou uvolnilo dotaci na obnovu ryb v Bečvě a znovu tak chce učinit, aby se řeka vrátila do tak vynikajícího stavu, v jakém podle ochránců životního prostředí byla před otravou ryb na podzim 2020. Případem se stále zabývá Policie ČR.
Zastupitelé se před jednáním mohli nechat otestovat, respektive vyzkoušet testy ze slin. „Chceme jít příkladem. Bez řádného testování se boj s pandemií koronaviru nedá vyhrát," vysvětlil toto organizační opatření hejtman Radim Holiš. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto ze zasedání: Zlínský kraj