Zájem o vasektomii mezi muži stoupá

24.10.2022 09:07

ZLÍN - Vasektomii jako mužskou antikoncepci si dříve dokázal představit jen málokterý muž. Primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Martin Kučera však potvrdil, že zájem mužů se zvyšuje. V současné době provádějí na oddělení až tři takové zákroky měsíčně, průměrný věk zájemců je kolem 35 let a výše. Operace se ve většině případů provádí ambulantně v lokální anestezii. Lze se však domluvit i na celkové anestezii, záleží na preferencích klienta.
„Převážně přicházejí muži, kteří jsou velmi dobře informovaní o tomto zákroku i dalších variantách antikoncepce. Vasektomii volí často jako jednu z posledních možností v rámci partnerské dohody,“ zmínil primář a urolog Martin Kučera a dodal, že zákrok není nijak náročný, pacient by si měl naplánovat dva až tři dny volna, kdy je dobré odložit namáhavou práci.
„Muži se hodně ptají, zda existují nějaké nežádoucí účinky. Žádné neregistrujeme, tvorba spermií i nadále pokračuje, je ale v rovnováze s jejich přirozeným odbouráváním. Velikost varlat ani množství vyprodukovaného testosteronu se nemění, libido je zachováno. Vliv na erekci tato operace nemá, pouze se sníží množství ejakulátu. Výjimečně si pacienti stěžují na přechodný tlak ve varlatech, který nastává po orgazmu,“ vysvětlil primář.
Existuje však cesta zpět, pokud bude muž chtít opět plodit děti? „Možností je zprůchodnění chámovodů mikrochirurgickou metodou, kdy se podvázané konce chámovodů našívají zpět k sobě. Jedná se o poměrně složitou a nákladnou operaci prováděnou pod operačním mikroskopem s úspěchem 50-70 procent. V naší nemocnici tento výkon neprovádíme, věnují se mu operatéři ve specializovaných urologických centrech,“ doplnil primář urologie zlínské krajské nemocnice Martin Kučera.
„Vasektomie není hrazena zdravotními pojišťovnami, pacient si zákrok hradí sám. V Krajské nemocnici T. Bati stojí 7 350 korun,“ upřesnila Dana Lipovská, tisková mluvčí nemocnice

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně