Žáci v ZŠ TGM se učí, jak zdravě zacházet s digitálními technologiemi

05.12.2022 12:47

OTROKOVICE - Jak žít smysluplnější život v digitální době se učí žáci sedmého ročníku v ZŠ TGM v Otrokovicích. Hlavním myšlenkou je vysvětlit dětem jak prakticky a zážitkově zvládnout informační a digitální přetížení a současně jim ukázat způsoby, jak si od technologií udržet zdravý odstup. Protože umění odpojit se, je v přehlcené době velkým benefitem nejen pro mentální zdraví, ale i pro vztahy, pracovní a osobní růst.
„Škola realizuje projekt Digitální výchova díky programu O2 Chytrá škola a ve spolupráci s organizací Replugme, která sestává z týmu odborníků na tuto oblast. Zapojeni jsou nejen žáci, ale i jejich rodiče a pedagogičtí pracovníci. Cílem projektu Digitální výchova je vzdělat děti, rodiče a učitele tak, aby rozuměli online prostoru v jeho komplexnosti a dokázali se v něm zdravě pohybovat,“ vysvětlila Lenka Vaculová, otrokovická tisková mluvčí.
„Nejde o jednorázovou návštěvu ve třídě, ale vytvoření pevného základu pro toto téma metodicky tak, aby došlo k trvalému předávání praktických rad a tipů, jak na digitální well-being v běžném životě. Díky projektu se zaměříme i na témata, která se týkají méně viditelných, ovšem o nic méně frekventovaných rizik digitálního prostoru, zaměřená na mentální zdraví, sebereflexi a vliv online prostředí na mentální vývoj dětí a dospívajících. V neposlední řadě jde také o rozvinutí potřebných digitálních kompetencí,“ uvedla Marta Zakopalová, ředitelka ZŠ T. G. Masaryka Otrokovice. Po ukončení programu na každé škole zůstane odborně proškolený ambasador, který bude v kontaktu s odborníky z Replugme i v následujících letech. „Tento ambasador bude dostávat metodické podklady a aktuality a stane se ‚prvním učitelem‘ Digitální výchovy na škole,“ doplnila Zakopalová.
Žáci, kteří projdou projektem, by měli mít schopnost kriticky přemýšlet nad obsahem online světa, znát vliv působení digitálních technologií na psychiku, práceschopnost a vztahy a získat praktické dovednosti, jak zmírnit negativní vlivy a zvýšit benefity.
Odborníci z Replugme vyvinuli preventivní projekt Digitální výchova na základě dlouholetého výzkumu. Replugme se skládá z týmu především psychologů, kteří v rámci vlastní praxe pracují ve školním prostředí s dětmi i dospívajícími. Obsah seminářů je jimi vytvořený na základě odborných poznatků, zároveň se neustále aktualizuje podle potřeb a zkušeností žáků, rodičů a učitelů, kteří se seminářů účastní.
„Replugme a jejich projekt jsme si vybrali právě kvůli propojení odborné teorie a praxe a kvůli systematické a dlouhodobé spolupráci se žáky i pedagogickými pracovníky,“ uzavřela ředitelka školy Marta Zakopalová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Městský úřad Otrokovice