Záchranáři s sebou vozí balíčky překotné porody doma a v sanitce

29.10.2021 08:42

ZLÍN – Zatímco některá novorozeňata si dávají s příchodem na svět pořádně načas a maminka stráví i hodiny čekáním na radostný okamžik narození svého potomka, jiné děti se narodí ještě dřív, než maminka vkročí do dveří porodnice.
„Mnohdy si tak své děti odrodí například sami otcové prostřednictvím přesných instrukcí dispečerek na tísňové lince 155 Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK). Za rok 2020 vyjížděly vozy ZZS ZK k 186 těhotným ženám. Světlo světa spatřily v sanitce čtyři novorozenci. Za prvních devět měsíců letošního roku eviduje ZZS ZK výjezd k 132 těhotným, z toho v sedmi případech maminky porodily ještě před příjezdem do nemocnice,“ sdělil tiskový mluvčí záchranářů Jakub Omelka.
Standardní výbavou sanitního vozu je i balíček pro náhlý porod jenž se skládá ze dvou částí. Jedna je určena pro novopečenou maminku, druhá pro novorozeně. Balíček pro rodičku obsahuje vše od fyziologického roztoku přes sterilní rukavice až po sáček na uložení placenty. Naopak v balíčku pro dítě jsou například pupeční svorky, izotermická fólie, utěrka na utření dítěte či plena na jeho zabalení. Tedy vše potřebné na porod, který probíhá za obvyklých podmínek. Své zkušenosti s porody v terénu má velké procento záchranářů a lékařů ZZS ZK.
Není však pravidlem, že ke všem tísňovým výzvám vyjíždí se záchranáři i lékař. „Pokud dispečerka vyhodnotí, že matka během hovoru, ošetřování na místě a transportu neporodí, vyjíždí poskytnout pomoc zdravotnický záchranář a řidič záchranář (RZP),“ vysvětlil  šéf Zdravotnického operačního střediska ZZS ZK Libor Zajonc.
„Samozřejmě to neznamená, že dítě nemůže být na světě před příjezdem RZP i když třeba rodička v době, kdy vytočí tísňovou linku 155, ještě nemá ani kontrakce. To je život,“ dodalse Libor Zajonc. V takovém případě řídí porod po telefonu dispečerka ZZS ZK.
„Za prvních devět měsíců tohoto rokujsem řešila dva telefonáty týkající se překotných porodů,“ potvrdila dispečerka Lenka Kočicová, že se nejedná o žádnou ojedinělou událost. „Pokud porod proběhne ještě do příjezdu posádky a všechno je v pořádku a miminko se má k světu, neskutečně se nám uleví. Tyto hovory většinou končíme s úsměvem na tváři,“ dodala dispečerka.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zdravotnická záchranné služby Zlínského kraje