Záchranáři pomáhají v nemocnicích s péčí o pacienty s onemocněním COVID-19

21.03.2021 10:38

ZLÍNSKÝ KRAJ – Na odděleních intenzívní péče v nemocnicích ve Zlíně a v Uherském Hradišti pomáhají s péčí o pacienty s onemocněním COVID-19 také záchranáři a lékaři ze Záchranné zdravotnické služby Zlínského kraje (ZZS ZK). V Krajské nemocnici Tomáše Bati se postupně zapojuje do práce šest záchranářů, v Uherskohradišťské nemocnici jsou k dispozici dva lékaři a stejný počet záchranářů.

„Jsme na naše zaměstnance hrdí. I v době, kdy je naše vlastní práce nadmíru náročná, se rozhodli vypomáhat v nemocnicích. Poděkovaní si ale zaslouží i všichni jejich kolegové. Projevili značnou solidaritu, když za ty, kteří nyní pracují v nemocnicích, zajišťují jejich povinnosti ve výjezdech. Naši zaměstnanci si uvědomují, že pokud ‚padnou‘ nemocnice, tak s nimi i záchranná služba, která nebude mít kam předávat pacienty,“ sdělil Josef Valenta, ředitel ZZS ZK.

Pandemie onemocnění COVID-19 významně komplikuje i činnost „záchranky“. Aktuálně se z něj léčí pět jejich zaměstnanců, při výjezdech za pacienty je nutné dodržovat přísná protiepidemiologická opatření, která zahrnují používání celotělových obleků, návleků na nohy, dvojích rukavic, respirátorů, štítů přes obličej a dalších ochranných pomůckách.
„Po návratu na základnu musí projít pečlivou desinfekcí jak zasahující záchranáři, tak ambulantní prostory sanitek a jejich vybavení. To vše ubírá velké množství energie a času. Všechna tato opatření jsou ale potřebná, proto je důsledně dodržujeme,“ zdůraznil Josef Valenta. 
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj