Za průmyslovkou vyroste ještě letos pumptrack

02.08.2021 08:37

VSETÍN – Na místě bývalých antukových kurtů u průmyslovky, které jsou již řadu let nevyužívány, postaví město ještě letos okruh pro cyklisty s klopenými zatáčkami a pravidelnými vlnami, tak zvaný pumptrack. 
Stavbu pumptracku plánovalo město již v předcházejícím období, ale zahájení prací tehdy bránily nevyřešené majetkoprávní vztahy k pozemku, na němž jej chtělo postavit. Ty totiž patří Zlínskému kraji. „Nakonec jsme se s krajem dohodli a můžeme celou akci uskutečnit,“ uvedl starosta Jiří Růžička.
V rámci realizace projektu budou opraveny zpevněné plochy za střídačkami hokejbalového hřiště, které jsou již ve špatném technickém stavu, odstraněno stávající oplocení plochy, na níž pumptrack vyroste, a nahrazeno plotem novým.
„Nejpodstatnější částí stavby bude samozřejmě vybudování samotného oválu, jenž tvoří terénní vlny a klopené zatáčky s asfaltovým povrchem. Délka oválu dosáhne necelých 150 metrů, šířka dráhy 1,5 metru. Výška vln a klopených zatáček je plánována od 0,6 do 0,8 metru. Uvnitř oválu se počítá s travnatým zasakovacím povrchem. Součástí areálu bude také informační tabule s provozním řádem, na němž uživatelé najdou pokyny k bezpečnému užívání sportoviště,“ řekla tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
„Zhotovitelem pumptracku bude na základě veřejné zakázky místní společnost Zemní práce Martin Urban, která nabídla cenu 1,63 milionu bez DPH,“ přiblížil finanční náročnost projektu Jiří Růžička.
Dle smlouvy má zhotovitel na celou akci tři měsíce. „Zahájení prací předpokládáme na začátku srpna, vše hotovo by tedy mělo být počátkem listopadu,“ doplnil Růžička.
Pumptracková dráha je určena hlavně pro cyklisty, ale i pro koloběžkáře či in-line bruslaře, a lze ji projíždět bez šlapání či odrážení. Princip jízdy totiž spočívá v tom, že k udržení a dokonce zvyšování rychlostije využíváno přenosu těžiště v předozadním směru, tak zvané pumpování. Tyto dráhy jsou oblíbené především u dětí a mládeže, jsou poměrně bezpečné, a zvyšují jistotu ovládání sportovního náčiní.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Vsetín