Za neoprávněný odběr elektřiny hrozí muži ze Zlínska vězení

03.11.2021 16:34

POLICIE ZLÍNSKÉHO KRAJE – Škodu za minimálně 600 tisíc korun má na svědomí jednasedmdesátiletý muž ze Zlínska, který zhruba tři roky neoprávněně odebíral elektrickou energii mimo elektroměr. V případě odsouzení hrozí dosud netrestanému muži trest odnětí svobody až na pět let.
„Na základě anonymního oznámení o možném podvodu při odběru elektřiny přijatého v březnu letošního roku se kriminalisté obrátili na příslušnou rozvodnou společnost se žádostí o kontrolu konkrétního odběrného místa v rodinném domě v obci na Zlínsku,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Pracovníci rozvodné společnosti při revizi měřicích přístrojů zjistili, že za poslední měsíc byla na konkrétní adrese neoprávněně odebraná elektřina v hodnotě více než dvanáct tisíc korun. Při kontrole také zjistili, že někdo instaloval kabel za zaplombovaným elektrorozvaděčem, který zvenku nebyl vidět. Na tuto odbočku byly navíc instalovány energeticky náročné elektrospotřebiče, které zajišťovaly vytápění rodinného domu.
„Na základě informací zjištěných při kontrole zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Při domovní prohlídce zjistili, jakým způsobem byl nainstalován kabel, který poté neměřil skutečný odběr elektrické energie,“ pokračovala mluvčí.
Majitel rodinného domu veškerou vinu popřel, přesto je evidentní, že vzhledem k povaze jeho zaměstnání (revizní technik silnoproudé elektřiny) vědět měl a mohl, že je v domě zapojená elektrická energie mimo elektroměr. Jednal proto jednoznačně se záměrem získat neoprávněný majetkový prospěch.
Komisař kriminální policie ve Zlíně obvinil muže z obce na Zlínsku ze spáchání trestného činu krádež, protože způsobil rozvodné společnosti škodu ve výši minimálně 600 tisíc korun. V případě odsouzení hrozí dosud netrestanému muži trest odnětí svobody až na pět let,“ uzavřela Monika Kozumplíková.

Vlastimil Langer
Zdroj: Policie Zlínského kraje

Foto: Archiv SNZ