Vydával se za bratra, aby se vyhnul trestu, nápad mu ale nevyšel

20.01.2021 14:59

LUHAČOVICE – Za svého o rok mladšího bratra se loni v létě při silniční kontrole u Luhačovic vydával jednačtyřicetiletý muž z Ostravy. Řídil totiž v době, kdy měl soudem uložený zákaz řízení motorových vozidel až do roku 2027. Podvod vyšel najevo a muži hrozí vězení.
„Policisté z Luhačovic mu nedávno sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestných činů poškození cizích práv a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což podvodníkovi hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi,“ uvedla dnes policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podezřelý muž jel v polovině července loňského roku od přehrady v Luhačovicích, když ho zastavili policisté. Vzhledem k tomu, že má zakázáno řízení motorových vozidel, neměl u sebe řidičský průkaz, ani žádné další doklady. „Uvedl údaje totožnosti svého o rok mladšího bratra, na kterého je podobný a policisté muvystavili potvrzení o blokové pokutě na místě nezaplacené, kterou měl uhradit do uvedeného data,“ řekla mluvčí.

Nic netušícímu bratrovi přišlo pár měsíců poté upozornění o nezaplacení blokové pokuty. Požadovanou částku ihned uhradil a začal zjišťovat, kdo, kdy a za co mu blokovou pokutu uložil. Když zjistil veškeré podrobnosti, bylo mu jasné, k čemu došlo. Protože on sám byl v době spáchání přestupku doma v Ostravě, začal mít podezření, že údaje vedoucí k jeho totožnosti zneužil jeho bratr, který se o totéž pokusil již před pár lety. Podal na něj proto trestní oznámení.

„Policisté začali po podezřelém muži pátrat. Protože se ale nezdržuje na jednom místě, naopak místa svého pobytu neustále mění, museli po něm vyhlásit pátrání. Po nějaké době se policistům podařilo muže vypátrat v Ostravě. Ke svému jednání se šestkrát trestaný recidivista přiznal,“ dodala Monika Kozumplíková.
Vlastimil Langer
Zdroj: Policie Zlínského kraje
Foto: Archiv KNZ