Vsetínská nemocnice je aktuálně na hraně svých kapacit

04.12.2021 16:03

VSETÍN - Počet hospitalizovaných s Covid-19 je pětkrát vyšší než před měsícem, v minulých dnech překročil stovku. Situace je vážná. „Nemocnice je na hranici svých kapacit, personál je vyčerpaný, přibývá pracovních neschopností. Vysoký je zájem o testování, očkování i podávání monoklonálních protilátek. Nemocnice požádala o výpomoc zdravotníky i dobrovolníky,“ informovala mluvčí nemocnice Radka Benešová.
„Na standardních lůžkách jsme na limitu, lépe řečeno i za ním,“ řekl Marek Proksa, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Vsetínské nemocnice. „V intenzivní péči jsme na hraně kapacit již týden. Místa, která se uvolní, jsou téměř okamžitě obsazena. Počty máme takové, které jsme nikdy neměli,“ konstatoval primář. 
V současné době pečuje nemocnice o 101 covidových pacientů, z toho osm je v intenzivní péči. Nemocniční lůžka byla zaplněna mnohem rychleji, než jak tomu bylo v loňské podzimní vlně nebo na jaře. 
Nápor zažívá také očkovací a odběrové místo. Nemocnice denně aplikuje vakcínu 250 zájemcům, převážně se jedná o třetí dávky. Rozšíření provozní doby v minulých dnech přineslo další volné termíny, zájemci se mohou objednávat prostřednictvím centrálního rezervačního systému. 
„Průběžně jsou navyšovány i kapacity odběrových míst. Je patrný pokles zájmu o preventivní antigenní rychlotesty, nicméně zájem o PCR zůstává trvale vysoký. Zejména u indikovaných pacientů, odeslaných praktickým lékařem či krajskou hygienickou stanicí. Před měsícem nemocnice prováděla 200 PCR indikovaných testů denně, nyní je to dvojnásobek,“ sdělila Radka Benešová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice a. s.