Vsetínská knihovna oslavila 100 let

11.10.2021 08:35

VSETÍN - V úterý 5. října se Masarykova veřejná knihovna oděla do slavnostního hávu, a to včetně všech jejích zaměstnanců. Na tento den totiž knihovníci připravili oslavu stého výročí založení vsetínské knihovny. Přesně zaznamenané datum jejího vzniku je sice 2. února 1921, vzhledem k epidemiologické situaci a omezujícím opatřením ale knihovna směřovala oslavy až na první říjnový týden, který je celorepublikovým Týdnem knihoven.
„Oslavy se zúčastnily během dne stovky lidí, poblahopřát přišla řada osobností veřejného, kulturního a společenského života města. Mezi gratulanty byli mimo jiné hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, senátor Jiří Čunek, celé vedení vsetínské radnice v čele se starostou Jiřím Růžičkou či ředitelé vsetínských škol. Knihovna, která letos oslavila také 15leté výročí od přestěhování ze Svárova na Dolní náměstí, pro všechny připravila bohatý program,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
Před knihovnou se už v 10 hodin dopoledne sešlo velké množství gratulantů, přátel a příznivců, hemžilo se to tam ale i dětmi z mateřských škol, poblahopřát přišli kolegové knihovníci z jiných knihoven Zlínského kraje, zástupci partnerských neziskových organizací a spolků i čtenáři a uživatelé služeb knihovny. Knihovnice a knihovníci je přivítali v dobových kostýmech a často s dojetím a se slzou v oku vyslechli milá přání. Na jejich adresu zaznívala slova jako „vlídnost, otevřenost, lidskost a ochota.“ 
„Přeju knihovně spoustu nadšených čtenářů a lidí, kteří v ní budou rádi trávit čas. Přeju jí také, aby měla i nadále tak nadšený tým pracovníků. Prostě, aby se jí po dalších mnoho let co nejlépe dařilo,“ řekl vsetínský starosta Jiří Růžička.
To, že vsetínská knihovna má skvělý tým pracovníků, potvrdila i její ředitelka Daniela Divínová. „Stavíme dlouhodobě na výborném týmu profesionálních a vstřícných knihovníků. Jsou to srdcaři, kteří mnoho úkolů zvládají nad rámec svých pracovních povinností. To se odráží na každodenní činnosti i návštěvnosti, proto je knihovna jaká je, a já za to svým kolegům děkuji,“ uvedla Divínová, přičemž ale nezapomněla zmínit ani svou předchůdkyni Helenu Gajduškovou, která stála u přerodu knihovny ve vzdělávací a komunitní centrum Vsetína a byla před 15 lety i při stěhování této instituce z již nevyhovujících prostor na Svárové do nových na Dolním náměstí. 
Při blahopřáních nebyl opomenut také fakt, že vsetínská knihovna je dvojnásobnou držitelkou ocenění Městská knihovna roku, a to za rok 2014 a aktuálně za rok 2020. 
Příjemné setkání na Dolním náměstí vyvrcholilo rozkrojením narozeninového dortu, jak jinak než ve tvaru knihy, který mohli ochutnat všichni přítomní. Poté se program přesunul do vnitřních prostor. Jeho průvodcem a moderátorem byl po celý den herec a muzikant Filip Cíl, který se mimo jiné výtečně zhostil zážitkového čtení, díky němuž se lidé mohli přenést do dob z knih: Postřižiny Bohumila Hrabala, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, Bylo nás pět Karla Poláčka, Almanach valašského roku Metoděje Jahna a dalších. 
Celý den byl ve znamení kola štěstí, kvízů a tvoření, které probíhalo i v sídlištních knihovnách Luh a Rokytnice. Občerstvení v půjčovnách vévodila retrokavárna v K klubu s výstavou dobových fotografií a bylo zde také možno vidět unikátní záběry z Národního filmového archivu zachycující Vsetín za první republiky. Ve všech půjčovnách byli oceněni věrní čtenáři. 
Nad kronikami se vzpomínalo na historii knihovny, která za sto let svého fungování několikrát změnila název, prošla si mnohými represemi i totalitními režimy v době fašistické, komunistické i normalizační, ale také přerody a znovu nalezeními demokracie, svobody a ducha kultury, vzdělanosti, platformy pro diskusi a otevřenost názorům i občanským aktivitám. Ani v nejtěžších dobách však nezapomněla na své nejzákladnější poslání, a takto je vnímána až do dnešních dní. 
K výročí si knihovna nadělila také nové logo a vizuální identitu. „V knihovně jsou knihy, v knihách jsou stránky a na stránkách jsou písmena. Celý koncept loga je postavený na spojení písmena „M“ a otáčejících se stránek knihy. Stránky jsou zjednodušené pouze do podoby čar vycházejících ze středu hřbetu knihy,“ řekl autor nového visuálu Jakub Janeba.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín