Vsetínská hvězdárna hostí Slavnosti slunovratu

19.06.2021 07:32

VSETÍN - Oblíbené vítání léta s názvem Slavnosti slunovratu proběhne v sobotu 19. června ve Hvězdárně Vsetín. Muzeum regionu Valašsko připravilo program plný zábavy pro děti i dospělé, jehož zlatým hřebem bude zapálení tradiční svatojánské vatry. Akce začíná v 18:00 hodin.

„Muzeum oživilo dřívější tradici zapalování svatojánských ohňů ve vsetínské hvězdárně v roce 2019 a obnovená premiéra měla úspěch. Loni se akce neuskutečnila z důvodu koronavirových omezení, letos už zdá se pokračování nic nezabrání. Tedy pokud se proti nepostaví počasí,“ in formoval mluvčí muzea Jiří Koňařík.

Slavnost pod širým nebem nabídne dílničku pro děti, povídání o letních bylinkách s Vandou Vrlovou, pozorování denní i noční oblohy, promítání letního kina, zapálení svatojánské vatry a posezení u ohně s opékáním špekáčků a písničkami. „Na místě bude možno zakoupit balené potraviny a nápoje. Deky na sezení a špekáčky na opékání si vezměte s sebou,“ doplnil odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Martin Leskovjan.

Návštěvníci akce si budou moci prohlédnout i dvě nové atrakce vsetínské hvězdárny – unikátní venkovní model Sluneční soustavy a interaktivní sluneční hodiny. „Všechny vás co nejsrdečněji zveme. Přijďte si spolu s námi užít příjemnou akci pro celou rodinu i více volnosti po dlouhé koronavirové uzávěře,“ pozval Leskovjan. 

V případě nepříznivého počasí se akce ruší. „Pokud si nebudete jisti, můžete se podívat na náš Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde se dozvíte, zda se akce uskuteční či ne,“ dodal Leskovjan. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko