Vsetín ovládnou Templářské slavnosti

16.08.2019 07:16

VSETÍN - Jako za dob středověkých rytířů to bude vypadat v sobotu 17. srpna na vsetínském zámku a hvězdárně. Od 14 hodin zde proběhne v pořadí už 9. ročník oblíbených Templářských slavností, který láká na šermířské souboje, dobovou hudbu a tanec i bohatý doprovodný program pro všechny generace.
„Tradiční akci odkazující na templářskou minulost Vsetína organizuje Muzeum regionu Valašsko spolu s Domem kultury Vsetín a Masarykovou knihovnou Vsetín. Záštitu převzali hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a starosta města Jiří Růžička. Slavnost láká na úžasnou středověkou atmosféru, osvědčenou dramaturgii a řadu atrakcí pro děti i dospělé. Připraveno je také bohaté občerstvení, včetně čtyř druhů guláše od vyhlášeného mistra Karla Jurčíka. Ochutnat ale budete moct i dobové pochutiny. Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko, p. o.
„Templářské slavností jsou akce pro celou rodinu, která rok co rok láká spoustu návštěvníků z města i širokého okolí. Po stránce organizační je vše připraveno, teď jen aby nám přálo počasí a mohli jsme si to tady všichni v pohodě užít. Všechny co nejsrdečněji zveme a těšíme se v sobotu 17. srpna na shledanou,“ vzkazuje hlavní organizátor akce a historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň
Program:
Zámecký park (hlavní program):
 14.15 hod. – oficiální zahájení, 14.30 hod. – Devětsil (dobová hudba), 15 hod. – Marcus M (skupina historického šermu), 15.30 hod. – Porta temporis (taneční vystoupení), 16 hod. – Devětsil, 16.30 hod. – Valmont (skupina historického šermu), 17.30 hod. – Devětsil, 18 hod. – Marcus M, 18.30 hod. – Porta temporis, 19 hod. – Valmont, 19.30 hod. – Devětsil, 20 hod. – Velenští zbrojnoši (skupina historického šermu), 20.45 hod. – Černí salamandři (ohňová show).
Zámecký park (doprovodný program): 14 až 21 hod. – jízdy na koni, dobová kuchyně, ranhojič, kovář, věštkyně, svíčkařka, burgmistři, rytířské dovednosti, 15 až 20 hod. Černí salamandři – kejklířský workshop, malováni na obličej. 
Zámek: 15 a 17 hod. – přednáška HSDr. Emerich Ian Warneke: Meč a štít aneb Templáři od minulosti po současnost, 14 až 20 hod. – templářská tvořivá dílna, 14 až 20 hod. – ochutnávka kvalitních vín z templářských sklepů, 14.30, 15, 15.30, 16 a 16.30 hod. – čtení pohádek a příběhů pro rytíře a rytířky. Po dobu slavností zůstanou na zámku uzavřeny stálé expozice. Věž a výstavy budou zpřístupněny. 
Hvězdárna: 14 až 20 hod. – lukostřelba, ukázky dravců, ražení mincí, rytířské trenažéry, 14 až 21 hod. – pozorování Slunce, 16 hod. – šermířský spolek Šumperk. Po celé odpoledne bude na hvězdárně k dispozici zapálené ohniště pro opékání špekáčků. Zásoby s sebou. Více na www.muzeumvalassko.cz.
Vlastimil Langer
Foto: www.mestovsetin.cz