Vsetín ocenil osobnosti neziskového sektoru a filantropy

15.06.2021 15:51

VSETÍN – Vedení vsetínské radnice dlouhodobě oceňuje Osobnosti neziskového sektoru a držitele Ceny za firemní filantropii. Letošní rok, ač komplikovaný celosvětovou pandemií koronaviru, není výjimkou.
„Vsetínští radní rozhodli o udělení celkem pěti ocenění za rok 2020. Jejich držitelé si pro cenu a také osobní poděkování z úst nejvyšších představitelů města přišli v pondělí 7. června do Mramorového sálu Zámku Vsetín,“ informovala tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

„Uplynulý rok byl pro nás všechny velmi náročný. Kvůli celosvětové pandemii koronaviru se počet těch, kteří potřebují pomoc ostatních, oproti předchozím letům mnohanásobně zvýšil. Jsem proto o to víc vděčný za to, že na Vsetíně nadále máme spoustu dobrovolníků i podnikatelských subjektů, kteří jsou ochotni nezištně a obětavě podat potřeným pomocnou ruku, případně ji finančně podpořit. Všem za to patří velké poděkování,“ řekl starosta Jiří Růžička.

Titul Osobnost neziskové sektoru uděluje město již od roku 2005 tomu, kdo se dlouhodobě podílí na budování a rozvoji občanské společnosti a neziskového sektoru. Na základě nominace doporučila letos Komise místní Agendy 21 k ocenění čtyři ženy. Radní města jejich návrh schválili.

Za sociální oblast patří ocenění Heleně Petrouškové a Pavlíně Novotné. Helena Petroušková 17 let věnuje svůj čas těm nejzranitelnějším – lidem, se zdravotním postižením, seniorům, lidem s demencí, umírajícím. Pavlína Novotná působila 21 let v Charitě Vsetín i Diakonii Vsetín. Jako vedoucí stála u zrodu Domova Jabloňová a zároveň spolupracovala na vybudování krásné zahrady či rybníčku s altánkem pro vycházky.
V oblasti kultury náleží ocenění Heleně Kaločové. V letech 1985 – 1995 byla dirigentkou pěveckých souborů ZUŠ Vsetína Zornička, Sluníčko, Dětičky a Sonet. Od roku 1995 působí na Masarykově gymnáziu, SZŠ a VOŠZ Vsetín, kde založila a vede pěvecké sbory Gaudeamus, Song a Hekal.

V oblasti sportu radní ocenili Danu Bartoňovou. Od roku 1986 byla členkou TJ Slovan Vsetín, v letech 1994 – 2018 členkou oddílu turistiky TJ Zbrojovka Vsetín, kde působila i ve výboru,jako hospodář a v posledních pěti letech jako předsedkyně oddílu. V letech 1997 – 2018 organizovala turistické zájezdy a pochody.

Od roku 2008 uděluje město Vsetín také Cenu za firemní filantropii. Letos radní rozhodli o jejím udělení společnosti Kovar, která je dlouhodobě vstřícná řešit problémy místních organizací působících nejen v sociální oblasti. Firma podporuje například sociální práci Diakonie Vsetín pro seniory ze Vsetína a okolí. V roce 2015 se stala jedním z respondentů výzkumu Diakonie Vsetín. Díky tomuto projektu byl postaven domov pro seniory Vyhlídka. V době pandemie byla ochotna sehnat respirátory pro Diakonii Vsetín a následně se zástupci firmy rozhodli udělit roční finanční podporu této organizaci.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín