Vsetín mění provoz tranzitního centra pro uprchlíky

25.03.2022 07:45

VSETÍN – Tranzitní centrum pro uprchlické rodiny z Ukrajiny je ve Vsetíně v provozu tři týdny. Za toto období poskytly klubovny domu kultury zázemí třem stovkám lidí v nouzi. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech dochází ke snížení počtu běženců, kteří využívají pomoc tohoto zařízení, bude sloužit v pohotovostním režimu.
„Při koordinačních poradách se s členy krizového štábu města pravidelně setkáváme se zástupci platformy Pomoc ukrajinským rodinám. Na minulém setkání jsme byli informováni, že vlna příchodu ukrajinských běženců momentálně zpomaluje a jejich organizovaná doprava do tranzitního centra v tuto chvíli neprobíhá. Proto budeme centrum držet v pohotovostním režimu. V případě individuální pomoci budeme jeho služby aktivovat,“ vysvětlil starosta Jiří Růžička. „Děkuji všem dobrovolníkům z řad zaměstnanců městského úřadu, neziskových a církevních organizací, a také překladatelům za jejich práci a nasazení v tranzitním centru,“ dodal vsetínský starosta.
„Po přibližně třech týdnech přenastavujeme provoz tranzitního centra z non-stop služby na pohotovostní režim. Během tohoto období využilo jeho služeb přes 300 ukrajinských obyvatel. Změnu realizujeme na základě zpráv z hraničních přechodů, kde se snížil počet uprchlíků z důvodů bombardování na území Ukrajiny, kdy se jen velmi obtížně dostávají rodiny s dětmi z úkrytů k tranzitním převozům, reagujeme na tuto skutečnost změnou nastavených služeb v tranzitním centru,“ sdělila aktuální informace místostarostka Simona Hlaváčová, která má ve své kompetenci sociální oblast.
Provoz tranzitního centra zajišťuje město Vsetín ve spolupráci s platformou několika neziskových organizací a církví, sdružených pod názvem Pomoc ukrajinským rodinám. Ukrajinské rodiny v nouzi v tranzitním centru v domě kultury naleznou krátkodobé ubytování s možností teplé sprchy, lůžka, výměny čistého oblečení, jídla a hygienické potřeby. 
„Infolinka vsetínské radnice, na kterou mohou volat všichni, kteří nabízejí pomoc, například ubytování, a také ti, kteří pomoc potřebují, je stále k dispozici na telefonním čísle 739 247 908. Pracovníci odboru sociálních věcí zde poradí, jak postupovat při řešení životních otázek ukrajinských rodin, které se ocitly po příjezdu do Vsetína v neznámém prostředí. Město všechny požadavky koordinuje s neziskovými organizacemi a s Krajským úřadem Zlínského kraje,“ vysvětlila Jana Raszková, tisková mluvčí vsetínské radnice. 
Provozní doba infolinky: pondělí a středa od 8:00 do 11:30, a od 12:30 do 17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek od 8:00 do 11:30 a od 12:30 do 13:30 hod. 

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Vsetín