Vítězem soutěže Inovační firma Zlínského kraje 2021 je ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o.

26.11.2021 09:32

 ZLÍNSKÝ KRAJ – Slavnostní vyhlášení soutěže Inovační firma Zlínského kraje se uskutečnilo ve středu 24. listopadu „Absolutním vítězem se stala firma ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o, která se zabývá inovativními řešeními pro energeticky úspornou elektroniku. Smyslem soutěže, které se letos zúčastnilo rekordních 26 účastníků, je podnítit firmy k vyšší míře inovací oceňováním a zviditelňováním nejlepších podnikatelských subjektů ve Zlínském kraji,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.

 Letos se konal již sedmý ročník této soutěže, přičemž se ocenění uděluje jednou za dva roky. Přihlášené projekty hodnotí na základě předem zvolených kritérií nezávislá porota odborníků, v nichž nechybí podnikatelé, či zástupci výzkumné a veřejné sféry. „Ocenění Inovační firma Zlínského kraje pomáhá zvyšovat prestiž a kredit firmy, a také napomáhá k dobrému vnímání u zákazníků. Vítězné firmy mají právo používat logo soutěže při propagaci a budou prezentovány v krajských médiích,“ vyzdvihl jednatel Technologického inovačního centra Zlín Lukáš Trčka benefity pro zúčastněné firmy.
„Vám všem, kdo se na inovacích podílíte, děkuji za to, co Zlínskému kraji svojí kreativitou přinášíte, a přeji vám hodně energie a nadšení do další práce. Společně se svými kolegy z Rady Zlínského kraje vám moc fandíme a chceme vás ujistit, že jsme otevření myšlence inovací a vzájemné spolupráci v této oblasti," uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který vítězným společnostem pogratuloval.

 ON Semiconductor Czech Republic s.r.o. sídlící v Rožnově pod Radhoštěm v soutěži zvítězila se svým projektem leštěných desek karbidu křemíku, které svým unikátním vlastnostem umožňují výrobu součástek pro velice efektivní spínání a přenos vysokých výkonů. Těchto součástek se využívá například pro delší dojezdy elektromobilů.
Kromě celkového vítěze byly oceněny další tři firmy. Čestné uznání od poroty obdržela sazovická společnost Dudr Tools s.r.o., jež soutěžila s inovativním optickým způsobem měření pro výrobu pilových kotoučů a pásů. Tím podstatně zefektivnila svou výrobu. Čestné uznání získala také zlínská firma SPUR a.s., která se do soutěže přihlásila hned se třemi projekty. V reakci na vypuknutí pandemie a nedostatek ochranných pomůcek firma ve spolupráci s UTB úspěšně dokončila vývoj vlastního filtračního nano materiálu a spustila velkokapacitní výrobu roušek a respirátorů pro celou ČR. Zároveň se věnovala technologické inovaci výroby fyzikálně lehčených polyolefinických pěn a vyvinula speciální směs pro polypropylénový sendvič na stavbu nouzových „domků“.
Podruhé se letos udělovala také Speciální cena Česká spořitelny. Tuto cenu získala bílovická společnost mmcité a.s., která se zabývá inovativními návrhy, vývojem a odvážnými realizacemi městského mobiliáře po celém světě. „I proto jsme se rozhodli udělit speciální cenu společnosti mmcité a.s., která využívá prvky udržitelnosti a uvádí do praxe rčení, že dobrý design nepatří do galerie, ale do života. Právě udržitelnost je jedním z klíčových parametrů, které sledujeme a chceme touto cenou inspirovat a podpořit i ostatní podnikatele v jejich inovační činnosti.“, řekl Tomáš Jandora, ředitel Regionálního korporátního centra České spořitelny ve Zlíně.
„Podnikatelé jsou naši důležití partneři. Musíme společně kráčet stejnou cestou, která povede k prosperitě kraje. Pokud si budeme vzájemně pomáhat, dojdeme dál. Řadu firem jsem proto navštívil osobně, abych se dozvěděl, co je trápí a kde můžeme jako kraj pomoci,“ dodal jeden z porotců Tomáš Janča, předseda Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro rozvoj podnikatelských aktivit.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj