Vitamín D aneb Divadla spolu

25.04.2021 09:20

ZLÍN - Tři dny a tři noci společné práce, na které se podílí celý divadelní provoz. Městské divadlo Zlín a dalších dvanáct divadel z nejrůznějších koutů celé republiky se spojilo v unikátním projektu Vitamín D aneb Divadla spolu, který zapojí i diváky.
„Jde o kreativní výzvu - každý divadelní soubor během pouhých 72 hodin vytvoří a natočí inscenaci na jedno společné téma, které se dozví na poslední chvíli. Jisté je jen jedno - bude to Přísloví. Výsledky adrenalinového maratonu budou odvysílány 9. května v 18.00 na YouTube kanálu Vitamín D. Projekt v českém divadelním prostoru nemá obdoby,“ uvedla tisková mluvčí divadla Veronika Jurčová.
„Pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který v dnešní době všichni potřebujeme. Věříme, že podobně to budou vnímat i diváci. Chceme vyslat jasnou informaci, že jsme tady, že pracujeme, a pusťte je na nás - resp. otevřete divadla, jejichž návštěva je v porovnání s ostatními aktivitami velmi bezpečná - jak dokazují nejen německé studie. A přestože nám primárně nejde o to, abychom mezi sebou soutěžili, budeme moc rádi, když se diváci zapojí do hlasování o tom, která inscenace je nejvíce zaujala,“ řekl ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.
Pravidla jsou přesně dána, aby byly podmínky co nejspravedlivější: Nevyrábíme filmy, ale záznamy divadelních inscenací. Proto jsou zakázány veškeré filmové a televizní efekty, natáčet se musí jen na jevišti nebo zkušebně a snímat se může maximálně na dvě kamery. Omezena je také délka výsledného filmu – musí být v rozmezí 10–15 minut. Umělecké ztvárnění zadaného přísloví a volba žánru jsou zcela svobodné.
V Městském divadle Zlín záznam vzniká ve dnech 23. až 25. dubna a výzvu účinkovat v něm přijali Eva Daňková, Petra Králová, Kateřina Liďáková, Pavel Vacek, Marek Příkazký a Štěpán Princ. „O podobné akce nebyla nouze na JAMU a občas vznikaly přes víkend velké „skvosty“. A stejně jako teď, rodily se takové projekty z přetlaku a potřeby tvořit a na to se moc těším,“ svěřil se Marek Příkazký.
Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy a nakonec se k projektu připojilo těchto třináct divadel: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.
Záznamy všech inscenací budou na internetu k vidění nejméně deset dnů od premiéry 9. května, aby diváci měli dost prostoru vše zhlédnout.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Městské divadlo Zlín