Vedoucí připravil firmu o 1,2 milionu korun

10.08.2022 15:25

ZLÍNSKO – Až pětileté vězení hrozí devětatřicetiletému muži z obce na Přerovsku, který jako vedoucí pobočky připravil otrokovickou firmu o 1,2 milionu korun. Za trestné činy zpronevěra, podvod a porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí v případě jeho odsouzení trest odnětí svobody až na pět let.
„Trestní oznámení o nesrovnalostech v účetnictví firmy jsme přijali v únoru od provozního ředitele firmy, který zkontroloval účetnictví a stav pokladny a zjistil, že ve firmě chybí více než 1,2 milionu korun,“ uvedla dnes Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Kriminalisty čekal kompletní přezkum účetnictví za poslední tři roky, kontrola firemních postupů, evidencí, výslechy zaměstnanců a zjištění veškerých okolností, díky kterým objasnili, kdo a jakým způsobem peníze z pokladny odcizil.
„Výsledkem provedeného prověřování bylo obvinění vedoucího pobočky firmy, který se přiznal, že je v insolvenci a musí měsíčně splácet vysoké částky, na které mu nestačí vlastní finance, proto si pravidelně ‚půjčoval‘ peníze z pokladny firmy. Aby pokryl narůstající dluh, půjčil si po 150 tisících korunách od dalších dvou mužů, s nimiž sepsal smlouvu. Jednomu z nich sice 50 tisíc vrátil, druhému ale do současné doby dluží celou částku,“ popsala policejní mluvčí.
Kriminalisté prokázali, že dosud netrestaný muž si z firemní pokladny přivlastnil pro vlastní potřebu 200 tisíc korun. Podvodem získal dalších 300 tisíc od dvou mužů, kterým je ve stanovené době nevrátil. Zbylý milion korun, který ve firmě chybí, je výsledkem nesprávného hospodaření s finančními prostředky firmy. Muž nakupoval spotřební materiál, občerstvení, ale výdaje neevidoval. Neevidoval také další příjmy nebo výdaje.
„Policisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti obviněnému, protože si jako vedoucí pobočky firmy v Otrokovicích neoprávněně přisvojoval firemní finanční prostředky a navíc nesprávně hospodařil s financemi, které mu byly svěřeny, a to po dobu tří let,“ uzavřela Monika Kozumplíková.

Vlastimil Langer
Zdroj: policie Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ