Vedení Zlínského kraje jednalo s velvyslancem Vatikánu o Cyrilometodějské stezce

21.04.2021 09:04

ZLÍNSKÝ KRAJ – Velvyslance Vatikánu J. E. Václava Kolaju přijal v úterý 20, dubna v sídle Zlínského kraje hejtman Radim Holiš. Hovořili spolu o spolupráci na Cyrilometodějské stezce, žádost o její certifikaci Radou Evropy bude obhajována 29. dubna.
„Jednání s velvyslancem se zúčastnili také náměstek hejtmana Lubomír Traub s gescí strategického rozvoje a cestovního ruchu, radní Zuzana Fišerová zodpovědná za kulturu a školství, vedoucí strategického rozvoje kraje Milan Filip a Martina Janochová, ředitelka Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Jedná se o projekt mezinárodního rozměru, který má pro cestovní ruch ve Zlínském kraji velký význam. Budeme ve spolupráci s paní ředitelkou Janochovou usilovat o to, aby se nám podařilo získat oficiální certifikaci. Vnímáme to jako velmi prestižní záležitost," řekl náměstek hejtmana Lubomír Traub.
„Cyrilometodějský odkaz spoluvytváří evropské kulturní prostředí a budu velmi rád, když do Zlínského kraje odkaz Cyrila a Metoděje přiláká turisty z jiných regionů a ze zahraničí," dodal hejtman Radim Holiš.
Podporu v získání certifikace Radou Evropy přislíbil také velvyslanec Vatikánu J. E. Václav Kolaja. Velvyslanec se na závěr návštěvy zapsal do pamětní knihy Zlínského kraje a byl seznámen s historií pojízdné Baťovy kanceláře v 21. budově.

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje definuje tři páteřní trasy Cyrilometodějské stezky v pomyslném trojúhelníku Soluň – Velehrad – Řím. Cílem je vybudovat trasy Cyrilometodějské stezky ve střední Evropě, respektive páteřní trasu označenou jako A, která je definovaná jako síť hvězdicových tras s centrem na Velehradě, a návazně na to trasy směřující do Říma a do Soluně.
Od roku 2013 je rozvoj kulturní stezky řízen zájmovým sdružením právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje se Stálým sekretariátem sídlícím ve Zlíně, České republice. V současné době má sdružení 19 členů a 3 pozorovatele ze 7 zemí (CZ, SK, GR, SI, HU, BG, SRB) a hledá další členy a partnery, zejména v Podunají a Jadransko-jónském regionu.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj