Vedení kraje ocenilo dobrovolné i profesionální hasiče

09.05.2019 08:37

ZLÍNSKÝ KRAJ – Za příkladnou činnost ocenil v pondělí 6. května v sídle Zlínského kraje dobrovolné i profesionální hasiče hejtman Jiří Čunek společně s ředitelem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Vítem Rušarem a starostou Krajského sdružení hasičů Zlínského kraje Josefem Bernátíkem.

„Pamětní medaile obdrželo 36 hasičů a šest hasičů převzalo záslužná vyznamenání II. stupně. Akce se uskutečnila u příležitosti svátku sv. Floriána, patrona hasičů, který každoročně připadá na 4. května,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Každý z nás v životě hledá jistotu a přemýšlí o tom, kdo nám pomůže, když se něco stane. A jste to právě vy, hasiči, kdo nám vždy přispěchá na pomoc. Proto si vaší práce velmi vážíme. Navíc většina z vás obětuje pro svoji činnost velký kus svého osobního volna, což je také něco, co je hodno ocenění,“ řekl k přítomným hasičům hejtman Jiří Čunek.

Profesionální i dobrovolní hasiči jsou stabilním a neodmyslitelným pilířem integrovaného záchranného systému. Ve Zlínském kraji v současnosti působí 468 profesionálních hasičů a dále je zde 22 484 dobrovolných hasičů registrovaných v 383 sborech. Uvážíme-li, že Zlínský kraj má zhruba 583 tisíc obyvatel, pak každý 26. občan kraje je dobrovolným hasičem. „Vyplácí se nám cílevědomá práce s mládeží. Z celkového počtu 22 484 členů je každý náš čtvrtý člen mladý hasič do 18 let a každý třetí člen mladý hasič do 26 let,“ sdělil Josef Bernátík.
Výbornou spolupráci s dobrovolnými hasiči vyzdvihl ředitel krajských profesionálních hasičů Vít Rušar s tím, že dobrovolní hasiči zasahovali vloni ve Zlínském kraji ve více než 2 200 případech.
Zlínský kraj hasiče každoročně oceňuje již od roku 2006. Za tu dobu (včetně letoška) ocenil téměř sedm stovek dobrovolných a profesionálních hasičů, od nejmladších, kteří dosahují významných úspěchů v požárním sportu, až po zasloužilé, kteří mají za sebou desítky let aktivní a obětavé činnosti.
Součástí akce bylo také předání dvou Zlatých pohárů hejtmana Zlínského kraje. Dosavadní pohár obdrželo od hejtmana do svého trvalého vlastnictví družstvo mužů SDH Pravčice, protože dokázalo v této soutěži vyhrát třikrát za sebou v letech 2015–2017. Zbrusu nový pohár pak předal hejtman prostřednictvím starosty Okresního sdružení hasičů Kroměříž družstvu mužů SDH Zahnašovice, které zvítězilo v loňském roce.
Foto: www.kr-zlinsky.cz