Ve Zlínském kraji se otevřou další očkovací místa

02.04.2021 15:42

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve Zlínském kraji bude od dubna více očkovacích míst. Přesto jich nebude tolik, kolik kraj plánoval. Důvodem je nedostatek vakcín. K očkování se od 7. dubna budou moci registrovat i pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci obcí. Kraj chystá otevření dalších očkovacích míst.
„Do Zlínského kraje bylo od začátku očkování proti onemocnění Covid-19 doručeno celkem 93 700 vakcín. K 30. březnu bylo vyočkováno 79 922 dávek, z toho první dávku dostalo 58 323 osob,  druhou dávku 21 599 osob. Mezi naočkovanými jsou zdravotníci, klienti a zaměstnanci pobytových sociálních služeb, senioři nad 70 let a pedagogičtí pracovníci i ostatní pracovníci ve školství,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Očkování bohužel nejde tak rychle, jak bychom chtěli. Důvodem je nedostatek vakcín. V dubnu mělo podle plánu do České republiky dorazit více než 2,5 milionu vakcín, ale přijde jich o milion méně. Jsme tedy nuceni ve Zlínském kraji přibrzdit otevření dalších očkovacích míst, která jsme chtěli zprovoznit ve všech obcích s rozšířenou působností. V kraji bude tedy v dubnu fungovat 8 očkovacích míst. S dalšími nasmlouvanými očkovacími místy počítáme, máme je v záloze a do provozu je uvedeme ve chvíli, kdy do kraje dorazí dostatek vakcín. V očkování budou i nadále pokračovat praktičtí lékaři,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.Kroměřížská nemocnice otevře očkovací centrum v úterý 6. dubna v hale B Výstaviště Kroměříž, kam se z areálu nemocnice přesune vakcinace všech skupin obyvatel. Přemístění očkovacího místa chystá od stejného data také Vsetínská nemocnice, která očkování přesune do víceúčelové sportovní haly Na Lapači. V Uherském Hradišti se bude očkovat nadále v Uherskohradišťské nemocnici a v ordinaci Medical plus. Ve Valašském Meziříčí se bude očkovat dál v nemocnici AGEL, v Luhačovicích ve Zdravotním středisku. Nové očkovací místo bude otevřeno od 9. dubna v uherskobrodském kině Máj. Ve Zlíně se bude očkovat v Krajské nemocnici Tomáše Bati přibližně do poloviny dubna, poté se očkování přesune do velkokapacitního očkovacího místa, které bude zřízeno v PSG aréně.

„Pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci obcí, kteří jsou v přímé péči s klienty, se budou moci registrovat k očkování v centrálním rezervačním systému od 7. dubna pomocí kódu, který obdrží poskytovatelé sociálních služeb prostřednictvím krajského úřadu Zlínského kraje od Ministerstva zdravotnictví spolu s formulářem o potvrzení zaměstnání,“ sdělila krajská tisková mluvčí. Přehledné informace k očkování ve Zlínském kraji zájemci najdou na webových stránkách: https://www.kr-zlinsky.cz/informace-k-ockovani-proti-covid-19-cl-5064.html

Epidemická situace je ve Zlínském kraji od poloviny ledna relativně příznivá, počet nakažených s onemocněním Covid-19 ale stále mírně roste. „Díky opatřením, která Zlínský kraj zachránila od velké vlny nákazy, je nárůst nově nakažených nízký, ale stále ještě nekulminoval. Proto je na místě velká obezřetnost,“ doplnil hejtman Radim Holiš. Aktuálně přibývá nakažených nejvíce v okresech Zlín a Vsetín.
„Výsledky testování ukazují, že šíření nákazy probíhá především komunitním přenosem v rámci rodin. Proto bychom měli omezit návštěvy v průběhu Velikonoc a i nadále bychom měli všichni dodržovat opatření, kterými pomůžeme zabránit dalšímu šíření pandemie. Navzdory všem platným omezením počet nakažených zatím nepoklesl. Naopak stále narůstá počet lidí hospitalizovaných v našich nemocnicích, kde zůstává volných pouze několik lůžek na odděleních intenzivní péče. Situace by se mohla po Velikonocích prudce zhoršit, pokud teď přestaneme opatření dodržovat. Vydržme, prosím,“ dodala náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj