Ve Zlínském kraji se od pondělí otevírají školy a některé služby, ochranná opatření ale platí nadále

11.04.2021 12:26

ZLÍNSKÝ KRAJ - Vedení Zlínského kraje se zástupci Krajské hygienické stanice a Ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek 8. dubna rozhodli o zařazení Zlínského kraje do režimu pro otevření škol a části služeb ve stejné podobě, jako v jiných krajích v republice.
„V pondělí 12. dubna se budou moci do školy vrátit mimo jiné děti s povinností předškolního vzdělávání a děti 1. stupně základních škol, a to za podmínky pravidelného testování,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Otevření škol je tím hlavním důvodem, proč jsme usilovali o zařazení mezi ostatní kraje, a to i za cenu, že epidemická situace je v našem kraji velmi vážná. Pravidelné testování ve školách nám však pomůže včas podchytit šíření nákazy ve skupině, která se ještě pravidelně netestuje," řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Kraj ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem zajistil už v průběhu týdne distribuci antigenních testů do škol ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Žáci, studenti a zaměstnanci školy se budou od pondělka testovat pravidelně dvakrát týdně. Podrobné informace najdou rodiče a pedagogičtí pracovníky na webových stránkách Zlínského kraje: Důležité informace k otevření škol pro pedagogy i rodiče | Zlínský kraj (kr-zlinsky.cz).Od 12. dubna budou platit mimořádná opatření vyhlášena na základě pandemického zákona. Změn dozná také opatření omezující maloobchod a služby. „Od pondělí budou moci otevřít například prodejny dětského oblečení a obuvi, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví či provozovny s prodejem pietního zboží. Noční zákaz prodeje se posouvá na 22 hodin. Za přísných hygienických podmínek budou moci otevřít také stánky a mobilní provozovny trhovců. Otevřít se veřejnosti budou moci i zoologické a botanické zahrady. Lidé ale nebudou moci do vnitřních pavilonů a najednou bude možné do areálu vpustit jen pětinu kapacity. S koncem nouzového stavu končí zákaz nočního vycházení či zákaz bezdůvodně opouštět území okresu,“ dodala tisková mluvčí.
„Vyhodnotili jsme, že pro vývoj epidemie bude jasně lepší, když lidé zůstanou v kraji a nebudou za službami vyjíždět mimo naše území. I to byl jeden z argumentů, proč chceme být zařazeni mezi ostatní kraje. I od pondělí bude nutné dodržovat veškerá protiepidemická opatření. To znamená nosit ochranu dýchacích cest, dodržovat rozestupy, hygienická pravidla a v maximální možné míře omezit cestování mezi okresy. Musíme být maximálně obezřetní, bude záležet na našem chování, jakým směrem se bude další rozvolňování ubírat. Prosím, myslete při svém chování na situaci v našich nemocnicích," vyzval hejtman Radim Holiš.
Dodržování protiepidemických opatření bude ve Zlínském kraji kontrolovat Krajská hygienická stanice ve spolupráci s Policií ČR a strážníky Městské policie. Zaměří se zejména na shromažďování osob na veřejném prostranství, dodržování rozestupů v obchodních domech a u výdejních okének, nošení ochranných prostředků dýchacích cest v zastavěném území obce, testování ve firmách a školách a dodržování dalších mimořádných opatření, jejichž přesné znění najdete na www.koronavirus.mzcr.cz v sekci Mimořádná opatření a usnesení vlády.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj